Sağlıklı bir cilt isteyenlerin dikkatine! Işıl ışıl bir cilt için öneriler

Sağlıklı bir cilt istiyorsanız;

1) Sağlıklı ürünlerle ve doğal şeylerle beslenerek cildinizi sağlıklı bir yapıda tutmaya katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için yağlı, tuzlu ve şekerli besinlerden uzak durmanız; bunun yerine meyveler, sebzeler, düşük yağlı yiyecekler ve tahıllarla beslenmeniz önerilmektedir.

2)  Uyku, cilt üzerinde ciddi anlamda etkisi olan bir durumdur. Çünkü uykusuz kaldığınızda cildiniz donuklaşır ve yüzünüzdeki göz altı bölgenizdeki cilt yapısında morarmalar meydana gelir. Bu sebepten ötürü kaliteli bir uyku yaşamak cilt sağlığınız için önemli bir etkendir.

3) Cildi çok fazla yıkamak ve sürekli sıcak suyla yıkamak cildin kurumasına yol açar. Günlük olarak cildinizi bir sabahları bir de akşamları yıkamanız sizin için yeterli olacaktır. Sabahları cildinizi ılık suyla yıkayıp narince kurulayarak, geceleri de yine aynı şekilde yıkadıktan sonra bir nemlendiriciyle nemlendirmek cildiniz için en sağlıklı koşullar olacaktır.

sağlıklı bir cilt

4) Her ciltte oluşabilecek bakteri ve enfeksiyon durumları farklı olacağından özellikle kadınların kendi makyaj malzemelerini başkalarıyla paylaşması ya da başkalarının makyaj malzemelerini kendi ciltlerinde kullanmaları sakıncalı bir durumdur. Örneğin; dudağınızda uçuk çıktığında kullandığınız ruju başka bir arkadaşınız sürerse o kişide de uçuk çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden mümkün olduğunca mikrop alışverişini engellemek adına başkalarının malzemelerini kullanmayın ve siz de kendi malzemelerinizi kullandırtmayın.

5) Yüzünüzün değişik bölgelerinde oluşan sivilceleri ve siyah noktaları sıkmanız hem bölgenin kızarmasına hem de içerisindeki mikroplu irinin dışarıya çıkarak bir enfeksiyon durumunun oluşmasına sebep olabilir. Daha da ilerisinde sivilce bölgesinin yara olup ciltte iz bırakabilmesi riski de bulunmaktadır. Bu yüzden bu tip durumlarda asla sivilcelerinizle uğraşmayarak bir dermatoloğa danışıp onun önerdiği sivilce yok edici ürünü kullanmak en mantıklı çözüm olacaktır.

Sağlıklı bir cilt için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin!

Güzellik Uzmanı Ebru Özovalı