Kilo verme sürecinde doğru bilinen yanlışlar Top 5

Beslenme ile ilgili birçok farklı görüşün gerek medya gerek ise sosyal medya aracılığı ile rastlanıldığı bu günlerde, kilo verme konusunda duyduğumuz veya okuduğumuz bilgilerin (maalesef ki) hepsinin doğru olduğunu düşünmek yanlış olacaktır.

Beslenme ile ilgili en doğru bilgiyi, beslenme uzmanlarından, yani diyetisyenlerden alabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Doğru bilgiye ulaşmak (yine maalesef ki) günümüzde gittikçe zorlaşmaktadır ve doğruyu bulmak için yapabileceğimiz en iyi şey, okuduğumuz veya duyduğumuz bilgileri araştırarak veya konunun uzmanına danışarak teyit ettirmektir.

Bende doğru bilgiyi sizlere ulaştırmak adına, doğru bilgiyi arayan danışanlarımdan ve dostlarımdan en sık karşılaştığım soruları değerlendirdim, en çok karşılaştığım doğru bilinen yanlışları ve doğrularını uzun uzun açıkladım.

Ne kadar az yersem o kadar çok kilo veririm!

Öncelikle beslenme konusunda uzman olan biz diyetisyenlerin kilo fazlalığı olan bireylerde tedavi amacı sadece kilo verdirmek değil, sağlıklı bir şekilde kilo verdirmek ve verilen kiloların geri alınmasını önlemektir.

kilo verme

Kilo verme sürecinden kendini aç bırakmak etkili bir yöntem değildir, aksine kilo almaya sebep olabilir.

Metabolizmamızın normal bir şekilde işleyişine devam edebilmesi için belli bir enerjiye ihtiyacı vardır. Biz bu enerjiyi besinlerden sağlıyoruz. Aç kalınarak yapılan diyetlerde ise metabolizmaya gerekli enerjiyi veremeyiz. Gerekli enerjiyi bulamayan metabolizma ise vücudu “kıtlık döneminde” gibi düşünerek, enerji tasarrufu yapmaya başlar. Bu tasarrufu yapabilmek içinde hızını azaltır, böylelikle harcadığı enerjiyi en aza düşürür. Bunun sonucunda vücuttaki kilo verme ve yağ yakımı gibi olaylar da yavaşlar, hatta durur.

Diyelim ki aç kaldınız ve kilo verdiniz. Ömrünüz boyunca aç kalmanızın mümkün olmadığını biliyorsunuz. Hayatınızı devam ettirebilmek için vücudunuza elbet yeterli enerjiyi vermeniz gerekecek. Metabolizmanız bu kadar yavaşladıktan ve depolarınız boşaldıktan sonra aldığımız enerjiler ne olacak? Normalde depolanacağından çok daha fazlasını vücut tedbir amaçlı depolamaya başlayacak ve dengeli/sağlıklı bir diyet sonrasına göre çok çok daha fazla geri kilo alacaksınız.

 “Aç kalırsanız zayıflayamazsınız, zayıflasanız bile zayıf kalamazsınız!”

Sıvı besinler kilo aldırmaz!

Sıkça karşılaştığım 2. yanlış! Sanırım detoks uygulamalarının yaygınlaşmasından sonra böyle bir yanlış anlaşılma ortaya çıktı. Öncelikle belirtmek isterim ki detoks, sıvı beslenmek demek değil, vücudumuzdaki toksiteyi azaltmak için doğru gıdaları (sıvı veya katı) seçerek “belirli ve kısa bir süreliğine” o gıdalar ile beslenmektir. Bilinenin aksine detoks aylarca süren uzun planlamalar ile değil, 3/5/7/10 günlük gibi kısa dönemli planlamalar ile yapılır.

kilo verme

Detoks, kilo verme sürecinde vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılan kısa süreli bir yöntemdir.

Gelelim sıvı besinlere… Gıdanın maddenin sıvı halinde olması, kalorisiz olduğu anlamına gelmez. Sonuçta 100 gram kare çikolata da, 100 gram eritilmiş çikolata da aynı kaloridedir. Burada önemli olan tükettiğimiz sıvının enerji ve besin içeriğini bilmemiz gerektiğidir. Hatta bazen 1 bardak sıvının, 1 koca tabak yemekten daha enerji içerdiği görülebilir. Örneğin; 1 orta boy Frappuccino 301 kalori iken, 1 büyük tabak sebzeli tavuk yemeği 250 kaloridir. Frappucino neredeyse hiç protein içermeyip, karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek olmasına karşın, sebzeli tavuk yemeği protein açısından zengindir ve yağsız olarak hazırlanabilir.

Ayrıca uzun süreli sıvı beslenen kişilerde, daha sonradan normal beslenmeye geçiş döneminde sindirim zorlukları sıkça görülmektedir. Bunun nedeni vücudun sıvı besinleri sindirmeye alışması, hatta katı besinleri sindirmeyi unutması bile olabilir!

 “Önemli olan tükettiklerimizin maddesel hali değil, içeriğidir!

Akşam 19.00 dan sonra hiçbir şey yememeliyim!

Kime göre? Neye göre? Gece geç vakte kadar mesai yapmak zorunda olan bir iş adamı veya vardiyası 23.00-06.00 olan bir gece bekçisi bu kurala nasıl uyacak? 19.00’ın özelliği nedir? Milyonlarca farklı insan, farklı hayat, farklı metabolizma varken nasıl yemek yemenin sonlandırılması gereken kesin bir saat var?

kilo verme zayıflama

Vücudumuzun kan şekeri seviyesini dalgalanan bir çizgi gibi düşünelim. Açlık durumunda çizgi aşağıya doğru, besin tüketimi sırasında ise yukarı doğru hareket eder. Doğru olan ise hafif dalgalanmalar ile düz bir seyirde devam etmesidir. Uzun süreli açlık durumlarında (Örneğin 19.00’dan sonra hiçbir şey yememek gibi!) kan şekeri seviyemiz dibe vurur. Bunun sonucunda hem metabolizma kendini kitleyerek kilo vermeyi durduracak, hem de ağıza alınan ilk lokmada (bu ertesi günkü kahvaltı da olabilir) kan şekeri çizgimiz tavana değecek ve kendini dengelemek için fazla şeker seviyesini alıp yağ olarak depolayacaktır.

Kilo verme ve yağ yakma olaylarının sürekli ve sağlıklı olarak devam edebilmesi için kan şekeri çizgimizin doğru olanı yapması, yani hafif dalgalanmalar ile düz bir seyirde devam etmesi gerekmektedir. Bunu da ancak belirli aralıklarla, doğru miktar ve besin tüketimi ile sağlayabiliriz. Bu durumda da uzun süreli açlığı önlemek adına doğru seçilmiş bir gece öğünü tüketmemiz en doğru olacaktır. Gece öğününüzün, size ve yaşam temponuza en uygun saate ve içeriğe sahip olması için ise mutlaka bir diyetisyene danışmanız gerekmektedir.

 “19.00’dan sonra hiçbir şey yememek kilo verdirmez, hatta kilo almanıza bile neden olabilir!”

Uyanır uyanmaz içilen limon suyu yağ yaktırır!

Öncelikle belirtmeliyim ki “bilinen hiçbir yağ yakıcı besin yoktur!” İsterseniz bir deneme yapalım. Bir parça kuyruk yağına birkaç damla limon damlatın. Herhangi bir erime veya yok olma durumu söz konusu mu? Değil mi? 🙂

kilo verme

Protein içeriği yüksek bir öğün ile başlayan günlerde, metabolizmanın daha hızlı olduğu, yağ yakımının arttığı, beslenme programlarına daha kolay uyulduğu ve kişinin kendini gün içinde daha uzun süre tok hissettiği kanıtlanmıştır.

Oysa ki, limon bir meyvedir. Meyveler, früktoz olarak bildiğimiz meyve şekeri içerir. Limonun içinde de bolca früktoz bulunur. Limonda neredeyse hiç protein yoktur. Yani uyanır uyanmaz limon suyu içerek güne proteini düşük, şeker içeriği yüksek bir öğünle başlamış olursunuz. Bu da emin olun yağ yaktırmayacak, hatta belki de yağlanmanıza neden olacaktır! Yanında yüksek asiditesinden dolayı ortaya çıkabilecek mide sorunları da cabası!  Benim önerim, uyanır uyanmaz içebileceğiniz en yararlı besin ılık sudur. Su içerek yağlarınızı yakamazsınız ama metabolizmanızı uyandırarak erkenden çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

 “Sabah aç karnına limon suyu içmek yağ yaktırmaz, hatta yağlanmanıza bile neden olabilir!”

 Televizyon, gazete ve internette duyduğum/okuduğum her şey doğrudur!

Evet, keşke televizyon, gazete veya internette duyduğumuz/okuduğumuz her şey %100 doğru bilgi içerse, ama maalesef ki öyle değil. Bu nedenle (özellikle sağlığınıza etki edecek konularda) edindiğiniz bilgileri hayata geçirmeden önce mutlaka kendiniz de araştırın ve konunun uzmanlarına danışın.