İstanbul’da Deniz Sefası Sergisi: Pera Müzesi

İstanbul’da deniz sefası

Deniz Hamamından Plaja Nostalji: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde Pera Müzesi ile ortak bu sergide 1870’lerden 20. Yüzyılın ortalarına uzanan süreçte deniz ve plaj kültürünün oluşma evresini yakından inceleyerek değişen toplumsal yapıyı inceliyoruz. Osmanlı Halkının denizle olan ilişkisinin dönüşümünü büyük ölçüde I. Dünya Savaşı belirledi. Uzun süre mahremiyetin bir parçası olan denizde yüzmek sakıncalıydı, yasaktı. Suyla iç içe bir kent olan İstanbul ‘da , Batılılaşmanın etkisine rağmen halk 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren denizden tahta perdelerle ayrılmış ‘’deniz hamamları ‘’ ile yetinmek zorunda kaldı.Önceleri ticaret , seyehat ve manzara gibi nosyonları çağırıştıran deniz  Cumhuriyet’le birlikte yeni anlamlar kazanmaya başladı. Yerleşmeye başlayan Laik toplum anlayışı insanı daha görünür ve özgür kılarken halk da denizle barışacaktı.

deniz sefası

Deniz Hamamından plaja geçiş ise bir devrim niteliğindeydi. Rus ihtilalinde ülkelerinden kaçan Beyaz Ruslar, İstanbul ‘ da pek çok dönüşüme neden olmuşlardı. Bunlardan en önemlisi halkın denizle buluşmasına vesile olan plaj tutkusuydu. 1920’lerden itibaren deniz hamamları evrilerek yerlerini yavaş yavaş kadın ve erkeğin beraber denize girebildiği plajlara bıraktı. Kent sakinlerinin hızla benimsediği plaj olgusu zaman içinde kendine özgü eğlencesini, modasını ve kültürünü yarattı. Denizin kent yaşamının bir parçasına dönüşmesi İstanbul’a farklı bir özgürlük anlayışını da getirmişti. 1960’lı yıllara kadar altın çağını yaşayan plaj kültürü hızla sosyolojik değişimlere köklü bir dönüşüme uğradı. Kent bir anlamda denizini yitirdi.

deniz sefası

İstanbul’da Deniz Sefası sergisi, bir nostaljinin öyküsünü anlatırken, kent halkının boş zaman değerlendirme normlarındaki değişimine, toplumlaşmasına değiniyor, Cumhuriyetin yaşam tarzındaki köklü dönüşümlerini simgeleyen bir belgesel niteliği taşıyor. Tarihsel yolculuk ve kaliteli vakit geçirmek isteyenler bu sergiyi Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezebilir. Müze  Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz ! ‘’Uzun Cuma’’larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. ‘’Genç Çarşamba’’ günlerinde ise tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Pera Müzesi web sitesi

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yazarın sosyal medya hesapları:

Instagram

Facebook

Twitter