Altın oran: Mutlak güzelliğin matematiksel ölçütü

Pi sayısı (3,14), e sayısı (2,71), o sayı bu sayı  derken bir de çokta duyulmayan altın oran sayısı var tabii ki. Duymazsan olmaz, bilmezsen hiç olmaz, mutlaka öğreneceksin. Çünkü, mutlak yani kusursuz güzelliği barındıran sayıdır altın oran. Hesaplanan yaklaşık değeri 1,618’e denk gelmektedir. Peki, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, dünyanın altın oran noktası neresidir ve en önemlisi bu sayı nasıl keşfedilmiştir?

Altın Oran Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

altın oran nedir

Altın oran, matematikte ve sanatta bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen uyum açısından en yetkin boyutları veren geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Uzayda, evrende ve yeryüzünde birçok canlının simetrisinde bulunan bu oranın ilk ne zaman keşfedildiği bilinmemekle birlikte ilk kez Mısırlılar ve Antik Yunan dönemi inşaat yapımlarında kullanılmıştır. Bir elimize bir çubuk aldığımızda bu çubuğu öyle bir yerden keselim ki elimizde kalan büyük parçanın uzunluğunun küçük parçanın uzunluğuna oranı, çubuğun ilk boyutunun kesildikten sonraki uzun parçanın boyutuna oranıyla aynı oranı versin ve oranlar da altın oranı versin. Bu oranla ilgili bugüne kadar pek çok araştırma yapılmıştır ve çok sayıda bulgu elde edilmiştir. İlk olarak insan yüzünde rastlanan sonuçlar şöyle:

altın oran

 • Bir insanın ağız uzunluğunun burun genişliğine oranı,
 • Burun genişliğinin burun delikleri arasındaki uzaklığa oranı,
 • Yüz uzunluğunun yüz genişliğine oranı,
 • Ağız genişliğinin burun genişliğine oranı,
 • Burun altı çene uzunluğunun ağız çene uzunluğuna oranı,
 • Alt dudak genişliğinin üst dudak genişliğine oranı,
 • Kapalı durumda dudakların genişliğinin burun altı üst dudak arasındaki uzaklık oranı,
 • Üst çenedeki ilk iki dişin enlerinin toplamının boyları toplamına oranı,
 • İlk iki dişin merkezden ikinci dişe oranı, göz bebekleri arası uzaklığın kaşlar arsındaki uzaklığa oranı,

altın oran

 İnsan yüzündeki tüm bu oranlar altın oran olan 1,618’i verir.

Konuyu insan yüzünden insan vücuduna çevirdiğimizde yine altın oranla ilgili çok sayıda hesap elde edebiliyoruz. Şöyle ki;

 • İnsan vücut boyunun uzunluğunun, göbekten ayağa kadar olan kısmının uzunluğuna oranı
 • Omuz hizasından baş ucuna olan uzunluğun, kafa boyuna oranı
 • Göbek ile baş ucu uzunluğunun, omuz hizasından baş ucuna olan uzunluk oranı
 • Göbek ile diz arası uzunluğun, diz ile ayak ucu arası uzunluğa
 • Parmak ucu ile dirsek arası uzunluğun, el bileği ile dirsek arasındaki uzunluğa oranı
 • 18-24 yaş arası kadınların rahim boyutları

Yukarıda sayılan tüm bu oranlar ve daha yazamadığım daha onlarcası “altın oranı” vermektedir.

altın oran

altın oran nedir

Yine, doğaya baktığımızda;

Bitkilerin taç yapraklarında (filotaksi),

Çam kozalağında,

Kasırga hareketlerinde,

Ay çiçeğinin merkezi çekirdek dağılımında,

Ağacın dallanmasında,

Canlıların kabuk yapılarında,

Sarmal gökadalarda/galaksilerde,

Hayvanların bedenlerinde,

Hayvanların üreme ve avlanma istatistiklerinde,

DNA moleküllerinin yapısında,

Meyvelerde ve sebzelerde,

Yukarıda saydığım ve görselle desteklediğim tüm bu oranlar altın oranı vermektedir. Şimdi gelelim dünyanın altın oran noktasına.

Dünyanın Altın Oran Noktası Neresidir?

Bu konuda güncel olarak hala tartışmalar devam etmekle birlikte en kuvvetli ihtimaller Mekke’yi işaret etmektedir. Şöyle açmak gerekirse;

Mekke’nin kuzey kutbuna olan uzaklığıyla güney kutbuna olan uzaklık oranları,

Mekke’nin gündoğumu meridyenine olan doğu ve batı yönlü uzaklıkları,

Mekke’nin GPS koordinatlarının oranı,

Yine tüm bu oranlar altın oranı vermektedir. Bu hesaplamaların dışında dünyanın ley hatları (yer altı enerji hatları- konveksiyonel lav akıntılarından dolayı oluşur) merkezi yine Mekke’dir. Ve yine, Kur-an’ı kerimde yer alan Ali İmran suresi 96. Ayette 47 harf bulunmaktadır. Mekke kelimesinin bitişine kadar olan harf sayısı 29’dur. 47 sayısı 29 sayısına bölündüğünde yaklaşık olarak gene altın oran çıkmaktadır.

altın oran

Sonuç olarak; elimize neyi alırsak alalım gerekse dünyada gerekse evrende içinden altın oran fışkırmaktadır. Ben burada sadece bazı örnekleri yazabildim ama daha birçok örnek var. Benim tüm bunlardan anladığım ve bu yazıyı yazmakta iki temel amacım vardı. Birincisi bizler bir yaratıcı tarafından yaratıldık ve bu yaratıcı evrende her şeyi altın oran nispetinde yaratmıştır ve insanoğluna bunu keşfedecek iradeyi vermiştir. Yani, insanoğluna eğer araştırırsan beni keşfedeceksin türünden bir mesaj vermiştir. İkinci amacım ise estetik ameliyatı yapan hastalık hariç kendi bedenlerinde beğenmedikleri bir organ takıntısı olanlar. Demek istediğim şu ki, insanoğlu -hem erkek hem kadın hiç fark etmez- zaten en güzel bir biçimde yaratılmıştır. Bizler en güzel varlıklarız hatta çevremizdeki varlıklarda çok güzel varlıklar. Durum böyle iken gereksiz yere estetik ameliyatı olup da kendini hem ameliyat riskine sokmak hem zaman hem para kaybına sokmak son derece gereksiz ve yanlış bir davranıştır.

Not olarak; Burada değinemediğim ama önemli bir diğer nokta ise altın oranın sanayide kullanımıdır. Günlük hayatımızda kredi kartlarının ve 16:9 LCD ekranların en boy oranında, otomotiv sektöründe ve diğer sektörlerde estetik ve tasarımsal amaçlı bir hoşnutluk meydana getirmek için kullanılır. Belirtmek istediğim bir diğer husus ise bilimsel hesaplamalardır. Bilimsel hesaplama yapmak biraz karmaşık ve alanında bilgi isteyen bir şeydir. Ülkemizde eğitim gören kişilerin çoğu bunu yapacak kapasitede değildir. Bu yüzden altın oranı hesaplamak herkesin harcı değildir. Yukarıda verdiğim örnekleri hesaplama da zorluk çekmeniz normaldir. Konuyla ilgili olarak yorumlarda bana sorularınızı iletebilirsiniz. Her zaman için cevaplamaya gayret edeceğim.