Sadberk Hanım Müzesi Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu

Sadberk Hanım Müzesi’nde 8 Mart- 25 Kasım 2018 tarihleri arasında “KÜTAHYA, Sadberk Hanım Müzesi Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu” adlı sergi ziyarete açık olacaktır.

Serginin küratörlüğü, aynı zamanda sergi kataloğunu da hazırlayan Hülya Bilgi ve İdil Zanbak Vermeersch tarafından yapılmıştır.

Sergide 274 adet eser yer almaktadır, günümüze kadar seramik üretimini kesintisiz olarak sürdüren ve Osmanlı döneminde İznik’ten sonra ikinci önemli çini üretim merkezi olan Kütahya’da üretilmiş çini ve seramik örneklerine yer verilmiştir.

Kronolojik bir düzende üslup özelliklerine göre sergilenen eserler Osmanlı döneminde Kütahya’da 18. ve 20. yüzyıllar arasında yapılan üretimin bir yansımasını gösteriyor. Kütahya’daki çini ve seramik üretimlerinin gelişiminin hem sanatsal hem de zanaat olarak anlaşılmasına imkân tanıyan zenginlikte olan eserler aracılığıyla dönemin çini ve seramiklerinin desen ve form çeşitliliği, hamur ve sır kalitesindeki değişim takip edilebiliyor. Yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış bu sanat dalı her dönem farklı yaratıcılık ve üslup tarzı ile günümüzde bile bizlere kılavuz olmaktadır.

Kütahyalı ustaların eserleri, her daim halkın ihtiyacını karşılamaya devam etmiş, aynı zamanda çinileri ile önemli tarihi yapıların duvarlarını süslemiştir.

Kütahya çini ve seramikleri, koleksiyon değeri bakımından bugün de önemini arttırarak sürdürmektedir. Şimdiden keyifli gezmeler.

Me’va

Sadberk Hanım Müzesi Açılış Saatleri

1 Ocak- Dini Bayramların Birinci Günleri ve çarşamba günü hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Piyasa Cad. No:25-29, Büyükdere

Tel: (0212) 242 38 13- 14

sadberk hanım müzesi kütahya seramik

Sadberk Hanım Müzesi Giriş Ücretleri

Tam bilet: 7 TL

İndirimli bilet: 2 TL (öğrenci ve öğretmen)

İndirimli bilet: 5 TL (Koç Ailem kartı, Müzekart+ ve Museum Pass sahipleri)

Ücretsiz bilet: Kokartlı rehberlere ve ICOM kartı sahiplerine müze girişi ücretsizdir.

Sadberk Hanım Müzesi websitesine giriş yapmak için tıklayınız.

Me’va sosyal medya hesapları

Instagram

Facebook

Twitter