Zerdeçal bitkisi, zerdeçalın faydaları ve curcumin

Zerdeçal, çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçal bitkisinin faydaları gücünü zerdeçalın etken maddesi olan “curcumin”den alır. Curcumin insan vücudu üzerinde yoğun etkisi bulunan bir maddedir. En yoğun etkilerinden biri de vücuda destekleyici etkisi olan bir gene yaptığı destektir. Vücudumuzda 17. kromozom olan p53 genini ciddi anlamda destekler. P53 geni mutasyona uğradığında yani zarar gördüğünde kansere neden olur. Zerdeçalın etken maddesi olan curcumin ise p53 geninde oluşacak tahribata karşı destekler ve geni güçlendirir.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçalın faydaları sadece kanser önleyici özelliği ile sınırlı değildir. Zerdeçal aynı zamanda karaciğer hastalıkları, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa karşı da vücuda olumlu katkıda bulunur. Damar sertleşmesinde, kalp krizinde, diyabet hastalıklarında, enfeksiyon hastalıklarında, sıtma, kızamık, suçiçeği, kronik ishal gibi hastalıklarda, ateşlenmede, kataraktta, soğuk algınlığı, depresyon ve yorgunlukta, mide hastalıklarında, böbrek taşlarında, sinüzitte, Parkinson ve alzaymır hastalıklarında vücuda ciddi boyutta olumlu etkisi vardır. Aynı zamanda sara hastalığına karşı birebir olumlu etki göstermektedir. Karaciğer kaynaklı egzama, sedef, mantar, parazit, deri hastalığı, uyuz gibi hastalıklara iyi gelir. Yine akciğer hastalıklarında üst solunum yolları, bronşit, kronik astım gibi sorunlarda etkisini gösterdiği gibi alkole bağlı karaciğer hastalıklarına karşı da bağışıklık sağlar.

Zerdeçal rahim kanseri gibi kadın hastalıklarında, mesane ve pankreas kanserlerinde, omurilik kanserinde, deri kanserinde, akciğer kanserinde, kemik kanserinde, böbrek, prostat kanserlerinde, deri kanserinde de kanserle savaşmaktadır. Bu kanser türlerine karşı zerdeçalın başarılı olabilmesinin nedeni vücudumuzda bulunan az önce bahsettiğimiz p53 genini desteklemesidir. Çünkü p53 geni %65’in üzerinde mutasyona uğradığı zaman kanser hücreleri vücudumuza yayılmaya başlar.

zerdeçal

Zerdeçal yan etki yapar mı?

Zerdeçal, vücudumuzda herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Ancak ülkemizde zerdeçalın yanlış kullanımı söz konusudur. Eğer zerdeçal bitkisinin içindeki etken madde olan “curcumin”i evde kendimiz çıkarmaya, elde etmeye çalışırsak bu suda kaynatma yöntemiyle yapılmamalıdır. Curcumin maddesini yağda ya da alkolde bekletme yöntemi ile elde etmeliyiz. Yalnız, bunu yaparken de %100 saf zeytinyağı kullanmalıyız. Palm yağı, Ayçiçek yağı yahut kanola yağı kullanmak doğru olmayacaktır. Kanola yağı, vücudumuzda gezinen birçok zararlı organizmaya destek verir dolayısıyla kanola yağı tercih edersek yarar yerine zarar görmüş oluruz. Kanola yağının aslında sanayi tipi bir yağ olduğunu belirtmekte de fayda var.

Yine curcumin maddesini elde etmeye çalışırken dikkat edilecek noktalardan biri de tek başına zerdeçal kullanmamaktır. Zerdeçal ve karabiberi, biberiyeyi yahut propolisi karıştırmak daha doğrudur. Çünkü zerdeçalı ile karabiber, biberiye veya propolis ile karıştırdığımız zaman curcumin maddesini açığa çıkarmış oluruz. Zerdeçal tozunu alarak bala, pekmeze, yoğurda ya da başka bir besine karıştırdığımız zaman saf curcumin elde edeceğimizi düşünürsek yanılırız.

NOT: 1970li yıllarda curcumin maddesinin faydaları açıklanmış, 1993 yılında ise bu faydalar kanıtlanmış ve makalelerle desteklenmiştir. Zerdeçalın ve Curcumin maddesini bazı faydalarını bu kaynaktan da okuyabilirsiniz.

www.bibilenn.com