Öğrenciler için freelance iş fikirleri

Aslında öğrenciler olarak sınırlamaya gerek yok, freelance iş arayan herkesin yapabileceği, aktif olarak kullanarak deneyimlediğim 3 işten bahsedeceğim sizlere. Bu işlerden kazanacağınız ücretler tamamen sizin ne kadar vakit ayırabileceğinize bağlı, bence boş zamanları değerlendirmek için ideal işler. Böylece en azından cep harçlığınızı çıkarmış olursunuz, ya da fatura paralarınızı 😊

Sizler de çalıştığınız freelance iş pozisyonlarını bizlerle paylaşabilirsiniz.

  1. İçerik.com

İçerik.com benim yaklaşık 4 aydır çalıştığım bir site. Yazı başına ücretlendirme yapıyorlar hem yazarlık hem editörlük yapabiliyorsunuz. Yazı yazma yeteneği olan, dil bilgisinden ve yazım yanlışlarından anlayan herkesin başvurabileceği bir web site. Sizden öncelikle bir form doldurmanızı istiyorlar, daha sonra ise örnek bir yazı. Değerlendirmeye tabii tutulduktan sonra onaylanırsanız içerik.com üzerinden panele giriş yaparak içerik havuzundan yazı seçiyorsunuz. Çalışmaktan en memnun olduğum yer burası diyebilirim çünkü bir problem olursa anında mail atıp dönüş alabiliyorum, puanlama sistemleri sayesinde yazım ve editörlük yeteneğim sayesinde seviye atlayabiliyorum, her şey sistem üzerinden yürüdüğü için hiçbir karışıklık olmuyor ve panelde kazancımı görebiliyorum. Yazı başına 8 TL olarak ücretlendirilen içerikler de oluyor 30 TL olarak ücretlendirilen içerikler de. Ödemeler konusunda asla bir aksama olmuyor, yani tek derdiniz “kaliteli içerik üretmek” olacak.

freelance

Freelance iş fikirlerinde makale yazarlığı oldukça popüler bir seçenek

  1. Sadeceon.com

Yazı yazmak olur, web tasarım olur, site kurmak olur, takipçi artışı yapmak olur, grafik tasarım olur, hatta dublaj olur, eğer herhangi bir konuda yeteneğiniz varsa sadeceon.com tam size göre. Sadeceon’a kayıt olup kendinizi ve yeteneğinizi tanıttıktan sonra ilan yazıyorsunuz. Neler yapabilirsiniz, sunduğunuz hizmetler ve ne kadar ücret talep ettiğinizi bildiren  bir içerik hazırlayacaksınız. Ayrıca ekstra hızlı teslim seçenekleriyle de kazancınızı artırmak mümkün. Sizden hizmet almak isteyen insanlar mesaj atıp bilgi aldıktan sonra işi satın alıyor, iş tesliminde de ödemeniz yapılıyor.

freelance

Sadeceon.com kreatif yönünüzü ortaya koyma imkanı sunuyor

  1. İçerikler.com

İçerik.com’la yoğun isim benzerliği taşısa da içerikler.com bambaşka bir yapılanma. Burada sistem çok farklı. İçerikler.com’a Unisbul’da gördüğüm, Leventofis tarafından verilen bir iş ilanına başvurarak ulaştım. Yani büyük ihtimalle içerikler.com Leventofis bünyesinde. Burada önce bir Whatsapp grubuna dahil ediliyorsunuz, bir ekip lideri oluyor ve sizi sürekli bilgilendiriyor. Bir konu listesi veriliyor, bu konu listesi 100 konuluk da olabilir 300 de. Yine yazı başına ücretlendirme mevcut, o da işten işe değişiyor. Verilen talimatlara uygun yazı yazıyorsunuz, kaç konu yazacağınız size kalmış. Boş vakti olanların değerlendirebileceği bir site.