Başarılı olmak nedir? Başarılı olmanın yolları nelerdir?

BAŞARI NEDİR?

 • Başarı, sonucunun faydalı olduğu düşünülen bir eylemi gerçekleştirmek, bir işin üstesinden gelmektir. Gördüğünüz gibi başarılı olmanın sırrı, üstün yeteneklere sahip olmakla ilişkilendirilmiyor. Üstün yeteneklere sahip olmak (el becerisi, zekâ, güç gibi) başarılı olmayı kolaylaştıran faktörlerden bazılarıdır; tamamı değildir. Başarı neye göre, kime göre, hangi şartlar altında ve buna benzer sorularla yorumlanması gereken bir neticedir.

BAŞARILI OLMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

1- Başarılı Olmak İçin Ders Çıkarmayı Bilmek ve Bahane Üretmemek Gerekir:

Başarılı insanların hayatlarını incelediğinizde aynen bunu göreceksiniz: Gerek akademik hayatında, gerek iş hayatında, gerek sosyal yaşamında başarılı olan insanlar, geçmişte yaşadığı olumlu-olumsuz tüm deneyimlerinden ders almış kişilerdir. Yaptığınız işin sonuçları sizi veya birilerini tatmin etmediğinde bahane üretmek yerine, nerede hata yaptığınızı veya neyi eksik yaptığınızı düşünmelisiniz. Bu yaklaşımı bir düşünce tarzı haline getirmek, şüphesiz başarılı olmanın ilk basamağını oluşturmaktadır.

Anlık olarak “hata” gibi görünen neticelerden ders çıkarmayı seçtiğimiz zaman onları birer hata olmaktan çıkarır, tecrübe sınıfına koyarız. Böyle düşündüğümüzde, hayatta başarılı olmamızı sağlayacak tecrübelerimize bir yenisi eklediğimizi çok net görürüz. İşte bu harika!

başarılı olmak

Yanılgı insanlar içindir. Ancak silginiz kaleminizden önce bitiyorsa, fazlaca yanlış yapıyorsunuz demektir.

J.Jenkins

               Hatalarımızdan ders çıkartmak akıllıca bir şeydir. Başkalarının hatalarından ders çıkartmak daha akıllıca bir şeydir.

H. Sega
2-Kendini İyi Tanıyan Kişiler Başarılı Olur
 • Kişinin kendi yeteneklerini keşfetmiş olması neleri çok iyi yapabileceğini gösterir niteliktedir. Bununla birlikte hepimiz, hangi konularda istenilen düzeyde beceri veya deneyime sahip olmadığımızı da çok iyi bilmeliyiz. Neleri yapıp neleri yapamayacağımızı (en azından şimdilik) biliyor olmak, bize hem zaman kazandırır hem de doğru tercihler yaparak başarılı olmamızı sağlar.
 • Örneğin, sesimiz iyi değilken şarkıcı olmayı zorlamak kendi adımıza hüsranla sonuçlanabilir ki bu da “başarısız oldum” dememize sebep olur. Aslında ortada bir başarısızlık yoktur. Tercih hatası vardır. Aynı şekilde, resim çizme yeteneğimiz var ve güzel sanatlar bölümünde okumayı tercih etmişsek akademik olarak başarılı olmamız tesadüf olmayacaktır.
 • Kendini gerçekten doğru eleştirebilen, iyi tanıyan kişiler başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmez ve başkalarını kopyalamaya çalışmazlar. Bakın, bu kısma dikkat edin. Başarılı insanları örnek almak doğru; başarılı insanları kopyalamak ise doğru değildir!
3- Başarılı Olmak İçin Çalışmak, Harekete Geçmek Gerekir
 • Bazı işlerde, daha az çaba sarf ettiği halde sizden daha başarılı olan insanlar olabilir. Bu durum, asla o insandan daha başarılı olamayacağınızı göstermez. Bahsi geçen iş konusunda sizden daha tecrübeli veya zihinsel becerilerini o yönde daha fazla geliştirmiş biri de olabilir. Bu durumda yapmanız gereken, biraz daha fazla çalışmaktır. Hepsi bu!
 • Planladıklarınız için daima aksiyon alın, harekete geçin. En mükemmel planı oluşturana kadar beklemek aslında başarıyı ertelemekten daha fazlası değildir. Belki bir sayfa yazı ile veya küçük bir iş ile planlarınızı uygulamaya bir yerlerden başlayın. Sürece dâhil olduğunuzda aslında başarabiliyor olduğunuzu da göreceksiniz.
4- Başarı İçin İstikrarlı Olmak Gerekir.
 • Birkaç denemede pes etmek veya çabuk sıkılmak başarılı olmanın önündeki gizli engellerdir. Aynı şekilde, sürekli kolay yolu aramak da insanı işinden alıkoyabilmektedir. Yapılmayan işler başarısızlıkla sonuçlanmış sayılır. Dolayısıyla, istikrarlı olmak başarılı olmanın sırrıdır.
5- Arkadaş Seçimi, Kişinin Hayattaki Başarısını Etkiler
 • Doğru arkadaş seçimi konusunda belki yüzlerce nasihat, onlarca makale okumuşuzdur. Burada benim altını çizmek istediğim nokta şu: Doğru arkadaş seçiminin gerekliliğini sadece “hatalardan korunmak” olarak değerlendirmeyin. Doğru insanlarla bir araya gelip doğru işler yaptığınızda başarıyı da peşinizden sürükleyebilirsiniz.
6- Mükemmeliyetçi Olmak Başarının Önündeki Gizli Engellerden Biridir. Bundan Kurtulun!

Başarı tanımını yeniden hatırlayın. Yapacağınız işte en iyisi olmak zorunda değilsiniz. Olabiliyorsanız ne ala ama olamıyorsanız yarıda bırakmanız gerekmez. Önemli olan sizden ne beklendiği veya sizin kendinizden ne beklediğinizdir. Muhtemelen, insanların parmakla gösterdiği kişiler de bir zamanlar alanlarında en iyisi değillerdi.

7- Ruh Sağlığı İyi Olmayan Bireylerin Başarılı Olması da Güçtür

Başarı çok genel bir kavramdır. Biz özetle hayatta başarılı olmak diyelim. Hayatta başarılı olmak için ruh sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sürekli hedef ve başarılara odaklanarak sosyal hayatımızdan, sevdiklerimizden, kendimize ayırdığımız zamandan fedakârlık ederek sürdürülebilir başarı yakalayamayız.

 • Bir süre sonra tükenmişlik sendromu, bunalım gibi nedenlerle kendimizi başarılı olduğumuz işlerden uzaklaşırken bulabiliriz.
 • Her insan, keyif aldığı faaliyetleri bilmeli, keşfetmeli ve bu faaliyetlere de zaman ayırmalıdır. Sosyal bir varlık olarak insan sevdikleriyle de zaman geçirmelidir.

Özetle Başarılı Olmanın Yolları Madde Madde

 • Olumsuz gibi görünen deneyimlerden ders çıkarmak
 • Mazeret üretmemek
 • Kendini tanımak
 • Planlama yapmak
 • Aksiyon almak, harekete geçmek
 • İstikrarlı olmak
 • Doğru arkadaş, doğru çevreye sahip olmak
 • Mükemmeliyetçi olmamak
 • Zihinsel sağlığımıza özen göstermek gerekmektedir.

UNUTMAYIN!

Başarı, en kısa yoldan neticeye ulaşmak değildir. Başarı, en iyi neticeye ulaşmaktır.

Ezgi Akyürek

Uzman eğitmen & Psikolog & Aile danışmanı

İlginizi çekebilir: Stres, stresin etkileri ve stresle başa çıkma yöntemleri