Cold War – Pawel Pawlikowski’nin Oscar’lı yeni filmi

Şimdiye dek savaşın ortasında birçok aşk yaşandı, bitti. Şimdiye dek savaşın orta yerinde birbirini seven birçok çift gördük ama bu hikâye diğerlerinden biraz farklı.

Pawel Pawlikowski’nin son filmi Cold War nihayet vizyona girdi. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını aldığı Ida (2013) filminden bu yana yeni filmini gözlediğimiz Polonyalı yönetmenin son hikayesi de hepimizi büyüleyecek cinsten.

Giriş sahnesi aslında film hakkında çokça şey söylüyor bize. Bu filmde müzik var. Bu filmde aşk var. Bu filmin bir yerlerine sıkışmış bir çocuğun hikâyesi var.

Ida ile yakaladığı başarıyı sürdürmeye oldukça kararlı görünen Pawlikowski bu filmde yakaladığı başarının gerçekten tesadüf olmadığını bize göstermiş oldu.

Bu yıl da Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı için 9’lu kısa listeye kalan Cold War, gösterimini yaptığı Cannes Film Festivali’nden En iyi Yönetmen Ödülü’yle döndü.

cold war pawel pawlikovski

Joanna Kulig (Zula) ve Tomasz Kot (Wiktor) başrolleri paylaştığı, Zula ve Wiktor’un hikayesi, 50’li yılların Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’inin soğuk savaş atmosferini sadece seyretmemizi değil adeta yaşamamızı sağlıyor.

Birbirleriyle karşılaşma ihtimalinin dahi oldukça düşük olduğu, birbirine zıt karakterlere sahip olan çiftimizin dağılma aşamasında ya da koca bir savaşın ortasındaki aşkının anlatıldığı film bize dönem hakkında oldukça fazla detay fısıldıyor. Savaş asla ana bir unsur olarak devam etmezken ana hikâyenin yanında usulca akıp gidiyor. Görmeseniz de o şiddetin orada olduğunu biliyorsunuz. Filmde mekân tasarımı oldukça dikkat çekicidir. Bilmemiz gereken her şey mekânların ruhuna sinmiştir.

Benim için parantez görevi gören kilise kubbesi ve duvar resmi arasında kocaman bir aşk ve o aşk için verilmiş anlamlı bir mücadele yatıyor. “Soğuk Savaş; politik görüş, kişilik özellikleri ve kaderin cilveleriyle savrulan bir çiftin, imkânsız zamanlarda geçen imkânsız aşk hikâyesi.”

cold war

Zula ve Wiktor çok farklı hayatlardan gelen, birbirlerinden oldukça farklı karakterlerde kişilerdir. Bu hikaye ne zaman başladı aslında biraz belli değildir. Sanki her zaman oradaydılar ve biz onların hayatına dâhil olduk hissini üzerinizden atamayacağınız ve kaderin yollarını ayrılmayacak şekilde birbirine nasıl bağladığını kaderden başka bir şekilde açıklayamayacağınız bu hikayeyi vizyondayken ve yeni kararlar alma arefesi olan yılbaşı da hazır yakınken izlemenizi tavsiye ederim.

Lukasz Zal’ın görüntü yönetmenliğinde harikalar yarattığı, sanat ekibinin neredeyse mükemmel denebilecek bir çalışma yaptığı ve müzikleriyle sizi büyüleyecek olan bu filmi kaçırmayın.

Zira güzel bir aşk kolay bulunmuyor, güzel bir aşk hikayesi kolay filmleştirelemiyor.

Cold War film fragmanı

Cold War Imbd sayfası için tıklayınız.

Okkupert dizisi tahlili için tıklayınız.