Samsara Belgeseli : Binyılların Hikayesi

5 yıl süren bir çalışmayla 5 kıtada 25 ülkede çekilen Samsara bizi kutsal toprakların farklı dünyalarına, felaket alanlarına, endüstriyel tesislere ve doğal mucizelere götürüyor. Belirli bir kompozisyon içinde sessiz sedasız Dünya medeniyetlerinin tarihine ve kültürüne eşsiz bir yolculuk sunan belgesel muhteşem görselliğiyle ön plana çıkarken doğum ve ölüm arasındaki o kısa ama devinimi sayesinde sonsuzluğa uzanan zaman diliminde neleri değiştirdiğini bize gösteriyor.

Çocukların abartılı kıyafetler ve makyaj ile yaptıkları garip dans figürleriyle açılan, mistik bir müziğin eşlik ettiği ilk sahnesiyle belgesel daha bu sahnesiyle yaşam dediğimiz döngüde ne denli sorgulanası şeyler yaptığımızı bize gösteriyor aslında.  

samsara belgeseli

Samsara, içimizde artık yaşanması gereken patlamayı tetiklemeye and içmişcesine cesur ve güçlü bir başlangıcıyla adeta elleriyle bizi omuzlarımızdan kavrayıp gözümüzün tam içine bakarak, rastgele yaşadığımız hayat ve yaşam üzerine gerçekten kayda değer şeyler söylemekle kalmayıp aynı zamanda bu hayatta nereye varmaya çalıştığımızı sorgulamaya da itmekte. Bir devinim içerisinde devam eden hayatın her daim yeniliklere gebe olduğunu göstererek, zincir halkalarının sanki bize sonsuz olduğu hissini vererek şu an yaptığımız kabullerin geleceği nasıl etkilediğini, zararın aslında neresinden dönersek o kadar kar olacağını fısıldamakta. 

Fetüs, mumya, tanrıça, yaşam, doğum, inanç, doğa ve birçok farklı kavramı sahne sahne odağına alan belgesel bize bir fikri empoze etmektense sadece gösterme yoluna giderek kendi fikir dünyamız, kişisel birikimimiz ve yaşam biçimimizle paralel olarak kendimize en uygun çıkarımları yapmamızı sağlamakta. Doğru ya da yanlıştan ziyade olmuş olan, kadim kültürler sonucunda oluşan şu an içerisinde yaşadığımız yaşam alternatiflerini de göstererek kişisel bir nedensellik bağı kurmamızı ve olacak olanı görmemizi sağlamakta.

Belgesel bize atalarımızdan kalan miras ile neler yaptığımızı, kültürel kodlarımızın temelini, evrimini ve şu an için sonucunu göstermekle birlikte bundan sonra nasıl bir evrim geçireceği konusunda da tahminlerimizin oluşmasını sağlamakla kalmayıp bu alternatif tahminleri de bize bırakmakta.

samsara belgesel documentary

Belgesel, ulaşılması zor ama tanrıya en yakın yerlerden birine yapılmış tapınaktan doğanın gücü karşısında neredeyse yok olmuş şehirlere, yüzyıllara hatta binyıllara meydan okumuş mumyalardan sanatsal kalıntılara kadar uzanan çeşitlilikteki geniş bir yelpazeyle sadece belli bir topluma veya kitleye değil bütüne hitap etmekte. Tek bir kelime söylemeden binyılların hikâyesini anlatan belgesel mükemmel denecek kadar iyi müzikleriyle sıkıcı değil aksine zamanın ne denli göreceli olduğunu bize ispatlamakta.

Çin, Hindistan, Türkiye, Ürdün, Mali gibi ülkelerde var olmuş kadim kültürlere, Namibya, ABD gibi ülkelerdeki doğa olaylarına, Danimarka, Fransa gibi ülkelerdeki müzelere odaklanan belgesel dinin hayatı oluştururken ne denli etkili olduğunun yanı sıra kültürün birikimi ve şu anı oluşturan unsurların ne kadar uzun bir geçmişin sonucunda oluştuğunu da ince ince bize aktarmakta.

ABD’de olan Katrina Kasırgası sonrası etkilenen derslikler, ödüller, mikroskoplar, marketler, kiliseler, evler, arabalar, sokaklarla da insan kazınımlarının doğa karşısında eşit olduğunu, doğanın ayrım yapmadığını ve doğanın gücünü gözler önüne seriyor. Yani yaşamın doğa ve insanın mücadelesi olduğunu, bunun birikimle biraz önüne geçilebileceğini ama aslında ne kadar aciz olduğumuzu anlatıyor. Bize, bizim ne zaman bu kadar “bozulduğumuzu” soruyor adeta.

samsara belgeseli

Yönetmen Ron Fricke, bataklık cesetlerini ile dinin vahşi yüzünü, gül pencereler ile bunun nasıl örtüldüğünü gösterirken Rosalia Lombardo’nun mumyasıyla bir babanın evladına duyduğu sevginin kudretini göstermekte.

Görüntü yönetmenliğini yine yönetmenin kendisinin üstlendiği belgesel, her izleyicisine yeni bir bakış açısı kazandırmanın yanı sıra bu bakış açısının nev-i şahsına münhasır olmasını da sağlamakta.

Güzel bir günün akşamında, muhteşem görselliğiyle gözünüze, muazzam müzikleriyle kulağınıza hitap eden Samsara belgeselini lotus çiçeği tütsünüzü yakıp izleyebilir ve size sunacağı yepyeni bir bakışın zevkini sürebilirsiniz.

Samsara belgeseli resmi web sitesi için tıklayınız.