Elektrikli arabalar: elektrikle gelen devrim

Elektrikli araba (tam elektrikli araba), elektrikli motorla çalışan ve bunun için gerekli enerjiyi, şarj edilebilir pilden veya aküden alan araçlara denir. (Wikipedia tanımı)

 Aslında, yapımı yıllardır süregeliyordu ama imalat sürecine geçecek kadar verimli ve kullanışlı hale getirilemiyordu. Ta ki Tesla Motors adlı yılların firması önemli bir çalışmayla Tesla Roadstar adlı aracını geliştirip piyasaya sunana kadar. Yıllar içerisinde bataryalarda yapılan ARGE faaliyetleri sonucu yaşanan gelişmeler, petrol fiyatlarının istenen seviyelerde olmaması, çevre bilincinin artması, karbon salınımının azaltılmak istenmesi, hükümetlerin elektrikli araçlara yönelik teşvikleri ve motorlarda yaşanan ileri mühendislik geliştirmeleri bu araçların giderek daha yaygın hale gelmesini sağlamıştır.

Şu an için bu araçların önümüzdeki yıllarda şampiyonluğu yakıtlı araçlardan devralacağı düşünülmektedir. Bu araçların gelişim süreçleri devam ederken sizler için bazı avantajlı ve dezavantajlı durumları geniş bir şekilde kaleme alacağım:

Önce avantajlı taraflarına bakalım;

Özellikle kışın çok soğuk havalarda yaşadığımız ‘Siz içerde bi’ beş dakika daha oturun ben motoru ısıtayım’ cümlesi tamamen tarihe karışacak çünkü elektrikli araçlar çok soğuk havalarda bile sorunsuzca çalışıyor.

Bu araçların verimlilikleri 90% civarlarında iken yakıtla çalışanlar 30% civarlarında bir verimlilik sağlıyor. Bu fark ekonomikliği gözler önüne seriyor.

Elektrikli araçların motor hacimleri çok az ve araç bu nedenle bayağı hafif lakin bataryalardan dolayı biraz ağırlık kazanmakta, ama bu durum bile çok fazla ağırlık artışına sebep olmuyor. Bu araçların motorları beygir gücü olarak yakıtla çalışan araçlara göre düşük ama hafifliklerinden dolayı yakıtla çalışan araçlara yakın bir performans sunuyor.

Elektrikli araçlar yokuş aşağı giderken ya da fren yapınca yavaşlarken o anki enerji bataryalara şarj olarak aktarılıyor. Yakıt kullanan araçlar ise bu enerjiyi dışarı ısı olarak veriyor.

Yine bu araçlar akıllı, yapay zekâ ve bu sayede otonom destekli (otonom olarak kullanılması hemen hemen tüm ülkelerde yasak) olarak geliyor. Bu sayede çevresindeki araçları tanıyabiliyor, oto pilot olarak kullanılabiliyor, şeritte düzgün bir şekilde yol alabiliyor, kendi kendini park edebiliyor, kısıtlı olarak telefonla kontrol edilebiliyorlar. Şunu belirtmekte fayda var ki, oto pilot özelliğini güvenlik sebebiyle şu an çoğu hükümet yasaklamış durumda.

Şimdi de dezavantajlarına bakalım;

Her ne kadar gün geçtikçe maliyetler azalsa da EV(Electric Vehicle)lar standart araçlara nazaran oldukça pahalı ve ne yazık ki şarj istasyonları yaygın değil.

Batarya kapasiteleri şehir içi kullanım açısından yeterli iken şehirler arası mesafede yetersiz kalmakta. Ve ne yazık ki şu an bu bataryaları şarj etmek saatler alıyor.

Şu an bu arabaların arızalanma durumları hakkında da çok fazla bir bilgiye sahip değiliz. Kaldı ki arızalansalar dahi bu arabaları tamir edebilecek kabiliyette ve sayıda yeterli eleman bulunmuyor. Çünkü, bu arabalar diğerlerinden tamamen apayrı bir çalışma sistemine sahipler.

Yine bu araçlarda egzoz bulunmadığından çok sessiz bir şekilde çalışıyorlar. Bu durum sürücüler için iyi bir şey iken yayalar ses olmadığı için arkalarından veya yanlarından bir aracın geldiğini fark edemiyorlar. Bu nedenle ufak tefek kazalar yaşanmakta.

elektrikli arabalar

Yukarıdaki fotoğrafta ise size son güncellemeyle beraber Google Haritalara gelen bir özelliği paylaşmak istedim. Ama şarj istasyonu için arama yaptığımda Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir sonuca ulaşamadım.

Açıkçası, EV’ler müstakil evde kalanlar ve kişisel garaja sahip olan kişiler için daha uygun. Çünkü, evlerine kişisel şarj istasyonu bağlamak mümkün. Böylelikle iş dönüşü akşam eve gelince aracınızı şarja bağlarsınız ve sabahleyin evden tekrar işe gidinceye kadar geçen sürede aracınız tam şarj olmuş olur. Eğer, ben otomobilimi kendi evimde ev elektriğiyle şarj edeceğim derseniz dolum süresi için ortalama 10 saatten fazla, eğer hızlı şarj istasyonunda şarj edeceğim derseniz ise bu süre ortalama en az 2 saat civarındadır. Çok hızlı şarj eden şarj istasyonlarının da yapım aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var, bu hız 10 dakikaya tekabül ediyor. Elbette bu durum ülkemiz için şu an söz konusu değil.

Bir diğer mesele olan pillere yani pillerin ömürlerine değinecek olursak pillerin en az 400.000 km’den fazla yol kat edeceğini söylemek yanlış olmaz. Şu ana kadar kullanıcılardan gelen pil arıza durumları bizlere bu sonucu vermektedir. Ayrıca piller uygun fiyata tamir edilebilme özelliğine sahip ve tamir edildikten sonra 150.000 km daha mesafe kat edebiliyor.

Son olarak, piyasaya nam salmış iki model var. Bir Nissan Leaf diğeri de Tesla Model S. Şu linkten eğer İngilizce biliyorsanız elektrikli araçlar hakkında hazırlanmış rapor niteliğindeki sayfaya bir göz gezdirebilirsiniz. Ve sizi bazı EV resimleri ile baş başa bırakıyorum. İlk iki görselde yer alan otomobil Gen Firması tarafından geliştirilen TM-480 adlı yerli bir otomobil.