Devlerin kapışması

Gittikçe kızışan bir yarışın içerisinde birbiriyle sıkı bir rekabet içerisinde olan onlarca marka, onlarca telefon markası. Kimi adını duyurdu, kimiyse hala uğraşıyor ama pes etmiyor. Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo, LG, Asus, Lenovo, HTC, Sony, Motorola, Nokia, Vestel, Casper…  Gün geçtikçe kendilerini daha çok geliştiren, sürekli Ar-ge yatırımlarıyla başarı elde etmeye çalışan bu markaları kendi bilgim dahilinde biraz karşılaştıracağım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki tüm bu markaların iyi ve kötü tarafları bulunmakta.

Apple

Apple

Apple, başlı başına hem kendi yazılımını (IOS) hem kendi işlemcisini üreten bir şirket ve bu konuda oldukça başarılılar. Apple yıllar yılı kamera konusunda da oldukça başarılı bir grafik çizmiştir. Ara sıra yazılım konusunda ufak tefek pürüzleri ve fiyatının yüksek olması genel manada olumsuz gibi gözükse de cihazları için değişim garantisi vermesi diğer bir artı özelliği.

Samsung

samsung

Samsung, kendi işlemcisini (tüm cihazlarında kullanmıyor) ve kendi ekranını kendi tasarlayan bir şirket. Samsung gibi LG de kendi ekranını kendisi üretiyor. Ve bu iki şirket dünyanın en iyi ekran üreticileri. Apple dahil birçok şirket kendi telefonlarında Samsung’un ve LG’nin ürettiği ekranları kullanıyor. Ayrıca; Samsung, NOTE serisi telefonlarla dünyanın en gelişmiş kalem fonksiyonuna sahip telefonları üretmektedir.

Huawei

huawei

Huawei, kendi ve telefonlarında kullandığı malzemelerin çoğunu kendisi üreten bir şirket. Ürettiği malzemeleri hem düşük bir maliyetle hem de yüksek bir kalitede kendi tesislerinde üretmekte. Huawei, aynı zamanda dünyada yapay zekâ (AI) entegreli ilk işlemciyi üreten şirketler arasındadır. Huawei, aynı zamanda ABD ambargosu korkusuyla 2011 yılından bu yana kendi işletim sistemini tasarlamaya çalışmaktadır ve konuda başarıya ulaşmak üzere olduğu söylentiler arasında. Ayrıca; Huawei, batarya tüketimi konusunda en verimli, şarj güvenliği konusunda da en iyi markadır ve çok sayıda patente sahiptir.

Diğer markalar…

Bunların dışında kalan diğer markalar ise kendi çapında her ne kadar bir şeyler yapmaya çalışsalar da telefonlarını topla-birleştir-sat mantığıyla üretip satmaktadır. Telefonda en önemli iki şey olan işletim sistemi ve işlemci bu firmalar tarafından üretilemiyor.

Genel olarak en iyi marka hangisidir diye soracak olursanız ben buna Apple diyebilirim. Çünkü, en çok eleştirilen en iyisidir. Apple dışındaki tüm markalar hatta Samsung ve Huawei dahil Apple’ı eleştirerek kazanç sağlamaya çalışmaktadırlar. En iyi olan her zaman en çok eleştirilir, bu gayet normal bir şeydir.

 Yazımda yazmayı unuttuğum eksik bir şey olduğunu düşünüyorsanız bana yorumlarda iletebilirsiniz, keyifli okumalar…

Yazarımızın bir önceki yazısı: Elektrikli arabalar : elektrikle gelen devrim