Sanık : Bir cinsel saldırının ifşa süreci

O saatte orada ne işin vardı? O gece ne giymişti? Kışkırtıcı hareketlerde bulundu mu? Alkollü müydü? Cinsel hastalık geçirmiş miydi? Asıl sorgulanan tecavüz müydü?

    Tecavüz üzerine yapılmış en mükemmel filmlerden biri olan, Jodie Foster’e En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran, 1988 yapımı Sanık / The Accused günümüzde bitmiş ya da devam eden tecavüz davalarında hala anlatmakta güçlük çektiğimiz dertlerimize tercüman olacak.

     Gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılan Sarah Tobias’ın bir gece barda 3 kişi tarafından tecavüze uğramasıyla başlayan hikaye, suçluların çeşitli sebepler az bir ceza ile kurtulmalarının ardından daha da derinleşiyor.

     Sadece tecavüzü görenler değil buna göz yumanların da suçlu olduğunu bize hatırlatan, bizi boğazımızda bir yumru ile başbaşa bırakan Sanık, mahkeme sahnesi ile de sinirlerimizi hayli zorluyor.

     Birinin alt kültürden geliyor olması, alkollü olması, etek giymesi, dans etmesi tecavüze zemin hazırlar mı? Tecavüze alkış tutan suçsuz mudur? Tecavüzü ispatlamak nasıl mümkün olabilir?

sanık the accused jodie foster

     Çeşitli sorularla bizim de tecavüze bakışımızı sorgulayan kendimizle  yüzleşmemizi sağlayan Sanık filmi gerçekçiliğiyle de samimiyetimizi sorgulamakta. Günümüzde hala tartışılan birçok soruya cevap bulacağımız, içselleştirilmiş yanlışlarımızla yüzleşeceğimiz bu filmi kadın cinayetlerinin, tacizin had safhada olduğu bu dönemde tekrar gündeme getirmemiz gerekiyor.

     Tecavüz suçunun siciline işlenmemesi için elinden geleni yapan kolej çocuğu, suçsuz olduğunu düşünen ve olaya seyirci kalanlar, savunma avukatı, ana karakterimiz Sarah Tobias’ın en yakın arkadaşı, gördüğü halde sessiz kalanlar… Asıl suçlu kim? Asıl suçlunun kim olduğunu da görmemizi sağlayan, Sanık filmin yönetmenliğini Jonathan Kaplan yapıyor. Suçun boyutuna ve suçlunun kim olduğunu seyircinin karar vermesini sağlayan yönetmen üzerinde konuşulması gereken bir film ortaya çıkarmış.

     İki kadın ana karakterin yer aldığı film bize birlikte olmanın ne denli önemli olduğunu vurgulamanın yanı sıra aslolanın dayanışma olduğunu, tacize, tecavüze karşı ses çıkarmamızın zorunluluğunun önemini de vurguluyor. 

Sanık filmi IMDb sayfası için tıklayınız.