Cildinizi yaza hazırlama vakti geldi!

Mevsim dönümü dolayısıyla pek çok değişiklik yaşayan ve canlanan vücudumuzu güneşli günlere hazırlama zamanı geldi…

Cildimize iyi bakmalıyız. Kış aylarında soğuk ve ayaz cildi kurutur. Kurumuş cilt çabuk yıpranır ve kırışır. Kışın kuruyan cildinizi  bahara ve sonrasında yaza hazırlamak için evde uygulayabileceğiniz bazı pratik tarifler vereceğim bu yazımda her cilt tipine uygun öneriler bulacaksınız.

Peeling yapın

Cildinizi ölü ve kurumuş hücrelerden arındırıp nefes almasını sağlayın, yani bir nevi cilt için bahar temizliği… Evinizde kolayca peeling yapabilirsiniz.

Mesela;

  • 1 yemek kaşığı Türk kahvesi
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Haftada bir gün banyo öncesi ya da banyo esnasında yumuşak hareketlerle masaj yaparak göz çevresi hariç tüm yüze peeling yapın.

Yüzünüzde sivilce ve akne olan bölümlere asla peeling uygulaması yapmayın, köklerini aktive eder bu da sivilcelerin yayılmasına / büyümesine sebep olur.

Çok kuru olan ciltler peeling uygulamalarını 15 günde bir yapmalıdırlar. Mutlaka peeling sonrası yoğun nemlendirme özelliği olan ürünler kullanmalıdırlar.

Cilt Maskeleri

Kış sonunda cildi beslemek ve yaza hazırlamak gerekir. Cildinize bir iyilik yapmak istiyorsanız size bir kaç maske önerim olacak.

Kuru Ciltler için Avokado ve Bal ile Yüz Maskesi

Yarım avokado ile 2 yemek kaşığı balı karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı yüzümüze uyguluyoruz ve 20 dakika kadar bekliyoruz. Avokado ve bal karışımı kış aylarından çıktığımız bugünlerde etkili bir cilt nemlendiricidir. Kışın kuruyan cildinizi haftada bir ya da iki kez uygulayacağınız bu yaza hazırlık maskesi cildinize gereken ekstra nemi sağlayacaktır.

Karma ve hassas ciltlere uygun muz ve bal ile nem maskesi

  • Yarım muz
  • Bir çorba kaşığı bal
  • Bir çorba kaşığı yulaf unu
  • Bir çorba kaşığı süt

Muzu çatal veya karıştırıcı yardımıyla iyice ezin. Daha sonra tüm malzemeleri bir kâsede karıştırın. Eğer yulaf unu bulamıyorsanız, yulafı bir karıştırıcıdan geçirerek un kıvamına getirebilirsiniz. Yüzünüzde 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Yaza hazırlık maskeleri arasında yer alan nemlendirici bal maskesi hassas ciltlerin de rahatlıkla uygulayacağı bir maske.

Yağlı ve olgun ciltlerin uygulayabileceği salatalıklı nem maskesi

salatalık maskesi

Cilt lekelerine ve kırışıklıklara faydası olduğu bilinen salatalık yıllardır kadınların güzellik sırları arasında yer alıyor. Salatalık, içerisindeki A,C ve bazı B grubu vitaminleriyle cildinizi besler ve canlandırır. Yaza hazırlık maskesi olarak uygulayacağınız salatalık maskesi hem cildinizin gençleşmesini sağlar hem de kırışıkların görünümünü azaltır.

  • Bir salatalık
  • Bir kaşık yoğurt

Salatalığı rendeleyip içerisine yoğurdu ekleyin. Püre kıvamına gelene kadar ikisini birbirine karıştırın. Göz çevresine getirmeden yüzünüze sürdüğünüz salatalık maskesini 20 dakika yüzünüzde bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Yaza hazırlık maskesi olarak salatalık maskesini haftada bir kez uygulayabilirsiniz.