Filmmor17 : Filmmor Kadın Filmleri Festivali

2003’ten bu yana her yıl devam eden Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 17. kez sanatseverle buluştu. Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için mottosuyla yola çıkan festival yine çeşitli coğrafyalardan kadın sinemacıların üretimleriyle ve Agnes Varda Retrospektif, atölyeleri, forum, söyleşi, panel ve seçkin programıyla karşımızda.

7 Mart’ta başlayan festival Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern Sinema, Caddebostan Kültür Merkezi ve Barış Manço Kültür Merkezi’nde film gösterimlerine ve etkinliklerine devam ediyor. Hafta sonunu kadınlarla, kadınlar için kadınlık hallerine dair bir dizi film ve etkinlikle geçirmek isteyen herkesi bekliyor.  Şimdiye dek gösterilen filmlerde 3. dalga feminizmden ev kadınlarının ekonomi bilgisine, ilişkinin evrelerinden sinemadaki erkek egemen düzene dek pek çok çeşitli konuda eleştirel bir bakış sunan seçki hafta sonunda da kaçırmamanız gereken filmlerle dolu.

Cuma günü iş çıkışı “Sinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları” paneline katılabilir, Cumartesi günü “Agnes Varda’ya göre Jane Birkin” filmini izleyebilir ve Pazar günü de Ursula K. Le Guin’in dünyasına doğru kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, sinemaya ve hayata özgün/feminist kadrajlar açan, 21. yüzyılın ustalarından 49’unun “sinemayla dansı”; Türkiye ve dünyadan 74 film var. Agnès Varda Retrospektifi Agnès Hakkında Her Şey yanında; Kadınların Sineması, Kendine Ait Bir Cüzdan, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin, Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlar bölümlerinde filmler; Hikâye Anlatıcısı Kadınlar, Sinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları, Feminist Kadraj panelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmalar var.

17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, İstanbul Modern, Fransız Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinemaevi işbirliğiyle yapılan, feminist sinemanın “yaratıcı-tanık” ustası Agnès Varda’nın 19’u uzun, 14’ü kısa metraj olmak üzere 33 filmini içeren retrospektifi, Agnès Hakkında Her Şey 7 Mart – 30 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek. Yönetmenin dünya prömiyeri Berlin Film Festivali’nde yapılan otobiyografik filmi Agnès, Varda’yı Anlatıyor da bu seçkide Türkiye prömiyerini yapacak.

Film içeriklerine, festival programına ve etkinliklere filmmor.org internet sitesinden ulaşabileceğiniz gibi festivalin sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

Sinemada, medyada ve nihayet her alanda cinsiyetçiliğin, şiddet ve ayrımcılığın olmadığı bir yaşam umuduyla #Filmmor17 sizleri festivale hayat vermeye bekliyor.