Ne yersek oyuz!

Tükettiğimiz gıdalar cildimizi direk olarak etkileyebilir. Öncelikle siyah noktalara, sivilcelere neden olabilir.

Ne yersek oyuz

Bu cümle aslında beslenmenin hayatımızdaki önemini çok net bir şekilde açıklıyor. Ne yersek hücrelerimiz de o var demektir. Yağlı, şekerli besinlerin tüketilmesi demek sağlıksız, şiş ve yağlı bir cilt demektir. Az su içmek kırışık ve buruşuk bir cilt demektir. Sigara ve alkol tüketimi cildin grileşmesine neden olur. Tüm bu detaylar göz önüne alındığında yediğimiz yiyeceklerin hem sağlığımızı hem de cildimizi direk etkilediğini görebiliriz.

Ciltte sık görülen sorunlara göre bazı besin ve alışkanlıklara değinmek isterim.

çilek ile cilt maskesi

SÜT; Günde bir bardaktan fazla süt tüketimi yetişkinler için uygun değildir. Süt fazla tüketildiğinde yetişkinlerde yüzde aknelere, siyah noktalara neden olur. Bunu takiben de göz altı torbalanmaları, yüzde şişlikler ve yorgun görünümler ortaya çıkar.

Buğday, arpa gibi glutenli gıdalar; fazlaca tüketilmesi Ciddi bir şişlik, yüzde kararma ve lekelenmeler ile sivilce oluşumuna neden olur.

Beyaz şeker ve katkı maddeleri; Düzenli olarak şeker tüketen, aşırı tatlı gıdalar tüketen kişilerin yüzlerinde çok belirgin izler ortaya çıkar. Öncelikle cilt soluk, renksiz ve cansız bir hale gelir. Sanki cildin nemi çekilmiş gibi görünür. Şeker, yüzde ciddi ve derin kırışıklıklara da neden olur. Göz altlarında torbalar ile sivilce oluşumu da şekere bağlı olarak ortaya çıkar

Alkol ve sigara; Ödem oluşumu, şişlikler ve göz altı torbaları ile morarmalarında alkol kullanımı etkilidir. Sigaranın DNA’nın yapısını değiştirdiği, hücre oluşumlarını engellediği kanıtlandı. Aynı şekilde cildin rengini değiştirdiği, sağlıksız ve kuru bir hale getirdiğini de artık biliyoruz. Sigara kullanımı yüzde, ağız kenarlarında çok ciddi ve derin kırışıklara neden olmaktadır. Dudakların pembe rengini kaybetmesine, dişlerin sararmasına ve yüzde ciddi bir grilik oluşmasına neden olmaktadır.

Kendinize ve dolayısıyla cildinize iyi bakın. Sağlıkla kalın

 

Benzer İçerikler