Gardırobun yaza hazır mı?

yaz modası dilek hepgirginer

Yaşasın Yaz! Yaşasın yaz modası!

Havaların ısınmasıyla birlikte yazlık kıyafetlerimize sonunda kavuştuk. Peki ama geçtiğimiz kış bir güzel yıkayıp ütüleyip rafa kaldırdığımız kıyafetlerin aslında kaç tanesini bu yaz kullanmaya devam edeceğiz? Aslında dolabımızda kullanılmayanların yanında eksiklerimiz neler? O zaman hadi gelin her sezon başında eskileri eleyip yenilere yer açmak için, aslında biraz yenilenmek için yapılması gerekenlerin üzerinden geçelim. 

Dolap detoksu yapın


Dolap detoksunun ilk kuralı gerçekten dürüstçe giymeyeceklerimizi elemek. Geçen kış kararsız kalıp yine de kıyamadığın o elbise artık senin dolabının parçası olamaz, onu ele. Geçtiğimiz yaz içine zorla girdiğin şimdi bir de kilo aldığın için içine hiç giremeyeceğin şort, onu at. Neredeyse 3 sezondur giydiğin ve artık seni heyecanlandırmayan etek, onu heyecanla bekleyen arkadaşına hediye et. 


Kilit parçaları belirleyin


Tüm fazlalıklardan kurtulduktan sonra sıra geldi dolabındaki kilit parçaları belirlemeye. O her sezon modası geçmeyen mini kot eteğin, yazı simgeleyen çiçekli gömleğin, sıcaklardan bunaldığında giyeceğin bol elbisen… Dolabındaki tüm parçaları giymekten bıkmayacağın şekilde birkaç farklı alternatifle kombinle. 

yaz modası

Yeni sezon için eksiklerinizi listeleyin


Kombinlerini oluşturdukça aslında dolabındaki eksik parçalar da kendini belli etmeye başlayacaktır. Bu eksik parçaları bir alışveriş listesine ekle. Böylelikle alışverişe çıktığında hem ihtiyacın olmayan bir ürünü satın alarak ekonomini zora sokmayacak hem de öylesine alınmış ve giyilmeyecek bir parçayı dolabında esir tutmayacaksın. 

Alışveriş listenizi sezon trendleriyle karşılaştırın


Eminim ki trendlerden uzakta olan bir parçayı satın alıp giymek istemeyeceksin. Bu yüzden yaptığın alışveriş listesini sezon trendlerine uyarlamak en doğrusu. Böylelikle hem yeni aldığın parçalarla sezon trendlerini yakalayacak hem de eski parçaları da bu trendlere uyarlamış olacaksın. 

İyi güzel yazdın da oturup yaz modası trendlerini araştıracak ya da tüm mağazaları gezecek vaktim yok diyenleri duyar gibiyim. Bunu söyleyenler son maddeyi kısacık bir süre bekletebilirler. Çünkü gelecek yazımda 2019 ilkbahar-yaz trendlerini ve bu trendleri hangi fiyat aralığında hangi mağazalarda görebileceğimizi sizlerle paylaşacağım ki alışveriş öncesi rehberimiz olsun.

Bu yüzden bir sonraki yazıya kadar dolap detoksunuzu tamamlamanız dileğiyle. Hoşça kalın!

Dilek Hepgirginer