Saçını süpürge edenlerin günü mü bugün?

anneler günü

Merhaba 12 Mayıs 2019 Pazar günü yani mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü…

Klavyemin başına bir kadın ve anne olarak geçip farklı bir pencereden anneler gününe bakmak istedim…

Şimdilerde yeni nesil annelerin zamanı. Yeni evli ve çocuğu olanlar mı sadece annelik vasfına sahip yoksa o sevecenliği yüreğinde yaşayıp hiç çocuğu olmamış ama sevgisini, şefkatini yeğeni ile komşunun çocuğu ile ya da kimsesizler yurdundaki çocuklarla paylaşmış ve paylaşmaya devam eden kadınlar mı?

Tabii ki anne olmak bir canlıyı dünyaya getirebilme cesaretini onun tüm yükümlülüğünü taşıma bilincini taşıyan anneler siz bizlerin baş tacısınız. Ben sadece geneli kucaklamak adına biraz farkındalık katmak için bu yazımda hiç anne olmamış ya da hiç anne olamayacakların da bir kadın olduğunu ve onların da duygu ve düşüncelerinin olduğunu vurgulamak ihtiyacı hissettim. Çünkü biliyorum ki anne olmayan ya da olamayan kadınların duygusunu tatmadığı ama arzuladığı annelik nesillerin devamıdır.

anneler günü

Evet yanlış duymadınız Annelik ilk önce neslin enerjinin devamını sağlamaktır. Daha sonra ise sevginin evrenselleşmesini sağlamaktır. Bir kadın anne olabilir ve karnında çocuğunu dokuz ay on gün gibi bir süre taşır ve onun sağlıklı olabilmesi için çaba gösterir. Aslında iki kat daha dikkatli olur hem kendi sağlığı hem de karnında taşıdığı varlığın sağlığı için bu kutsal bir o kadar da sorumluluk gerektiren görevdir. Eğer bir canlıyı dünyaya getirme kararı aldıysanız daha sorumlu davranmak durumundasınız. Şimdi bu süreçlerden sonra dünyaya gelen varlık kendi ayakları üzerinde durabilene kadar ebeveyn desteğine ihtiyacı vardır. Bu destekte dünyaya getirilmesi planlanan varlığın yüzde ellisi anne ise diğer yüzde ellisi babadır. Bu ülkemizde de dünyada da unutulan bölümdür. Bu nedenle Babalar Günü’nde de aynı duygular geçerli olmalıdır.

Kısaca Anneler Günü bizleri, sizleri dünyaya getirme cesareti gösteren kadınların ve hiçbir zaman anne (tıbbi olarak) olamayacak ya da anne olmak istemeyen bu sorumluluktan kaçınanların günüdür.

 Şimdi bugün çerçevesinde çeşitli etkinlikler, hediyeler, geziler ve kutlamalar yapılır. Acaba bu günde annelere ne istediği sorulur mu? Bir anne dünyaya getirdiği evlatlarından Anneler Günü’nde ne ister?

Şimdi hepinizden bu soruyu annelerinize sormanızı istiyorum…

Annelere de bu soruya ilk hissettikleri cevabı vermelerini öneriyorum…

Sevgiyle Kalın

Tüm cesaretli anneler, nesillerin devamı günümüz kutlu olsun…

Serpil Berat Tezgör

Jüpiterinkızı

10/05/2019

  • Site İçi Yorumlar
  • Ümmü İçen2 ay önce
  • Serpil hanım yazınızı okurken birkere daha kişiliginize güclü karakterinize hayran kaldım çok teşekkür ediyorum sizinde anneler gününüz nesilleri devam ettirme gününüz kutlu olsun herdaim sevgiyle evlatlarınızla güzel günleriniz oldun💜💛💚😘💙