100 Yıl Önce Bir Sarı Saçlı Mavi Gözlü Geçti

19 mayıs

Bir Sarı Saçlı Mavi Gözlü geçti bu topraklardan tam 100 yıl oldu…

16 Mayıs 1919 bu tarih Türk milletinin özgürlük ateşi ile karşılaşmak için Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gitmek için Bandırma gemisi ile yola çıktığı tarihtir…

Bu tarihi numerolojik olarak yorumladığımızda özgürlük, keşfetmek ve sonun başlangıcını vermektedir.

19 Mayıs 1919′ a baktığımda ise Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gündür. Yine Numerolojik olarak yorumladığımız da hakkaniyetli ve adaletli bir şekilde siyaseti ve bürokrasiyi yönettiği, ülke topraklarına ilerleyen yıllarda gerçekleşecek olan bolluk ve bereket yollarının tohumlarını attığını görüyoruz.

O ki bu topraklar için tüm hayatını yok saydı. Nesillerin devamı olan bir evlat için hamle bile yapmadı yapamadı…

Nesillerin devamı numerolojide en önemli olan bölümlerden biridir. Aile olmak bir yuva kurmak ve üremektir…

Lakin o bir lider olarak doğmuş ve kodları onun bu topraklar için seçilmiş ve hizmet güdüsü ile kodlanmıştı ilerleyen yıllarda yaptığı devrimler ve attığı adımlarla hiçbir zaman dünyada ve ülkemizde unutulmayacak bir lider olacaktı ve öyle de oldu…

Bugün 19 Mayıs 2019’a baktığımda ise 100. yılında yeniden uyanışın sayılarını bize vermekte, geçmişi tekrar sorgulayarak sadeleşerek geçmişi iyice analiz etmek ve harekete geçmektir. Geçmişin analizi ve sentezi ile yeniden doğuşun 100. yılını iyi değerlendirmek bugünden sonraki günlerde dünyada ve ülkemizdeki gelişmeleri iyi okumak gerekmektedir.

Sayılarla olan çalışmalarımda yaptığım yorumlar ve sayıların, tarihlerin geçmişte ve gelecekte verdiği mesajlar kaçınılmaz bir farkındalıktadır. Bu farkındalığın bir tesadüf olmadığı ve bunun kodlanmış bir döngünün çıkışı olduğunu düşünüyorum.

Yazıma kısa bir paylaşım ile devam etmek istiyorum…

   ”Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı gün (19 Mayıs 1919)memleketin durumu çok kötü idi. Osmanlı toprakları Sevr Projesine göre şimdiden düşmanlar tarafından işgal edilmeğe başlanmıştı. Yunanlılar, İzmir’e çıkmışlardı. Fransızlar Adana dolaylarını, İngilizler de Maraş’tan Musul’a kadar olan yerleri işgal etmişlerdi. İtalyanlar ise Antalya’ya çıkmışlar, Konya’ya doğru sokulmuşlardı. Doğuda Kürtler ve Ermeniler kendilerine ayrılan bölgelerde devletler kurmak için uğraşıyorlar, Pontusçular da Trabzon ve Samsun dolaylarında çalışıyorlardı.

Asıl Türk yurdu bu suretle şunun bunun elinde yağmaya uğrarken, Padişah ve Hükümeti bütün bu yapılan işlere göz yumuyordu. Öz yurdunun pay edildiğini gören Türk Milleti ise kendiliğinden harekete geçmiş silaha sarılmıştı.

Mustafa Kemal Samsun’a çıkar çıkmaz derhal harekete geçti. Yalnız kendisine bağlı birlikler değil Anadolu’daki bütün ordu birlikleriyle ve valilerle haberleşmeğe başladı. Onlara memleketin düştüğü kötü durumu anlattı. Bu suretle İstiklal Mücadelesi için ilk adımı atmış oldu.”

(Kaynak: Bu yazı kendi kitaplığımdaki Remzi Kitabevinin Millî Eğitim Bakanlığının 3 Haziran 1950 yılında orta okul 3. sınıflarda tarih kitabı olarak İstanbul Çapa Erkek Lisesi Öğretmenlerinden Emin Oktay tarafından yazılmış kitaptan alınmış bir paragraftır)

  Nice 100 Yılları yeni nesillere elden ele doğruluk, dürüstlük, liyakat, ahlak ve tevazu içerisinde ulaştırmak üzere…

19 mayıs / Serpil Berat Tezgör Anıtkabir

Serpil Berat Tezgör

Jüpiterinkızı

19 Mayıs 2019

İstanbul