Chernobyl (Çernobil) – HBO

chernobyl

HBO kanalı tarafından 6 Mayıs itibariyle yayınlanmaya başlanan ve bir nükleer felaketin ardındaki duyumsayamadığımız gerçekleri göz önüne koyan Chernobyl inanılmaz derecede başarılı bir yapım olarak gündeme düştü.

Son dönemin adından en çok söz ettiren dizilerinden olan Chernobyl son iki bölüme giderken izleyiciye unutulmayacak anlar yaşatmaya kararlı. Hep bir ağızdan sorduğumuz “Chernobyl’i izledin mi?” sorusunun arkasından gelen nasıl izlemezsin serzenişinin nedenini anlayacağınız ve sizi oturduğunuz yere adeta çivileyecek olan bu mini dizi sertliğiyle de zihninizi hayli zorlayacak.

Diziyi izlerken anlamsızca aklınıza gelecek olan “Acaba şu an ekrandan radyasyon bulaşıyor mu?” sorusuna anlamsızca güleceğiniz, gökyüzünden yağan radyasyonlu parçalarla kar tanesiymişçesine oynayan çocukları gördüğünüzde de boğazınızdaki yumruyla kalakalacağınız bir mini dizi.

Kendi içerisinde muazzam bir eleştiri barındıran dizi kendi içinizde de bazı şeylerin farkına varmanıza, devlet-iktidar ve halk arasında olan ilişkilerin çirkinliğini de görmenize olanak sağlıyor. Tüm bunların yanında ana hikâyeyi destekleyen küçük olay örüntüleriyle de sizi zorluyor ve felaket zamanındaki yaşamın her alanıyla yüzleşmeye mecbur kılıyor.

chernobyl

Nükleer bir felaketin ortasında yaşanan aşk, işçi hakları, yöneten-yönetilen ilişkisi, aile kurumu gibi birçok konuda da dişimizi sıkarak izlememizi gerektirecek hislerle sizi baş başa bırakan dizi SSCB’nin aldığı anlamsız kararlarla kendi içinizde boğuşmanıza sebep oluyor.

Almanya Hükümetinin felaketi haber aldıktan sonra çocukların okula gitmemesine karar vermesini öğrendiğinizde nükleer sızıntının yanı başında oynayan çocukları gördüğünüzde, o canların ne denli kıymetsiz olabileceğine, coğrafyanın kaderine şahit oluyorsunuz.

Emir komuta zincirinin sorunlu iletişim biçiminden, radyasyonun nasıl ölümcül olabileceğine dair birçok ayrıntının yanı sıra yangını izleyenlerin “Ne kadar güzel görünüyor” sözleriyle de bilmemenin acizliğini damarlarınızda hissedeceksiniz.

Velhasılıkelam eğer bu aralar sizi alıp sürükleyecek ve üzerinizde ufak çaplı bir şok etkisi yaratacak bir dizi arıyorsanız hiç durmayın. Chernobyl izlenmek, görülmek için sizi bekliyor.

Enver Sedat Kurubaş