Kalıcı makyaj nedir? Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

kalıcı makyaj

  Kalıcı makyaj bir mikropigmentasyon uygulamasıdır. Tek kullanımlık mikro iğneler ile istenilen bölgedeki deri altına, doğal mineral renklerin yerleştirilmesi işlemidir. Uygulanan boyalar doğaldır, alerjik değillerdir. İçeriğinde koku maddesi bulunmamaktadır. Kalıcı makyajın kesinlikle yan etkisi yoktur. Kalıcı makyajın yapıldığı bölgeye göre acı hissi değişmektedir. Bu nedenle uygulama yapılacak bölgeye anestezi kremi uygulanır. Uygulama yapılan bölgeye ve cilt yapısına göre kalıcılık süresi değişir. Mutlaka rötuş yapılmalıdır. Bu kalıcılığının uzun sürmesi için önemlidir.

Bölgelere Göre Kalıcı Makyaj Uygulamaları Nelerdir?

       Üç çeşit kalıcı makyaj uygulaması bulunmaktadır. En sık tercih edilen bu üç çeşit kalıcı makyaj uygulaması kaş, eyeliner, dudak için yapılan uygulamalardır.

kalıcı makyaj

Kaş için Kalıcı Makyaj Uygulaması; Şekilsiz, dağınık veya seyrek kaş yapısına sahip olanların tercih ettiği bir uygulamadır. Doğal kaş rengine uygun pigment belirleme bu makyajın en doğal sonucu çıkarması için önemlidir. Uygulama, kaşların çıkış yönünden uzama yönüne doğru yapılır. Normal kaş uzunluğunda yapılan bu yöntem iki seanstan oluşmaktadır. Yaklaşık 3 hafta sonra kontrol seansı ile ton eşitleme veya kusurlu bölgelerde düzeltme işlemi uygulanmaktadır. Kaş bölgesi sürekli suya maruz kalan bir bölge olduğu için, zamanla renkte açılma ve yavaş yavaş silinme başlar. Kalıcılığı ise yaklaşık 2 yıldır.

Dudak için Kalıcı Makyaj Uygulaması; Dudaklar için doğal tonlardan renkli tonlara kadar birçok seçenek ve çeşit bulunmaktadır. İstediğiniz her rengi tercih edebilirsiniz. Genel olarak en çok tercih edilen renk dudak rengini belirginleştirici özellikteki makyaj renkleridir. Uygulama dudağın üst çizgisinden içeriye doğru yapılmaktadır.

Eyeliner için Kalıcı Makyaj Uygulaması; Kirpik dibinden başlanarak yapılan uygulama, göze olan yakınlıktan dolayı çok fazla özen istemektedir. Siyah, kahverengi, lacivert tonları genel olarak en çok tercih edilen tonlardır.

Kalıcı Makyaj Kimlere Yapılmaz?

18 Yaşının altında olanlara,

Tip 1 Diyabetik şeker hastalarına,

Deri hastalığı olanlara,

Kılcal damarlar, uygulama yapılacak bölgeye yakın olanlara,

Kanser hastalarına,

Kalp pili kullananlara,

Hamile kadınlara ve emziren annelere,

Bir gece önceden alkol tüketmiş olanlara bu uygulama yapılamamaktadır.

Güzellik Uzmanı Ebru Özovalı