Yaz tatili için ebeveynlere öneriler

“Sürekli oyun oynayıp, kitaplardan uzak mı kalacak?”

” Tatili nasıl değerlendireceğimize nasıl karar vereceğiz?”

Kötü karne çocuğunuzun tatil hakkını elinden almamalı

Ebeveynler çocuklarının okul hayatında başarılı olmalarını yürekten isterken kırık notlarla dolu bir karne onları hayal kırıklığına uğratabilir. Ancak unutmayın ki; çocuğunuzun okul başarısının düşük olmasında pek çok etken vardır. Çocukların öğrenme yeteneklerini etkileyen bazı durumlar arasında; öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, uyum ve davranış sorunları, gelişimsel bozukluklar, olumsuz yaşam olayları, çeşitli geçiş dönemleri gibi durumlar sayılabilir. Ailenin yüksek başarı beklentisi ve “tembel”, “sorumsuz” gibi olumsuz sıfatlarla çocuğu etiketlemesi onun kendine duyduğu güveni zayıflatır. Bu nedenle aile öğrenciyi suçlamaktan kaçınmalı, okul başarısızlığı olarak tanımlanacak sorunu çözebilmek için çaba göstermelidir.

Yaz tatili çocuklar için bir “öğrenim süreci” haline getirilebilir.
Günlük iş planı yapın

Çocuklar için, aileleri ile birlikte ya da kendi inisiyatiflerinde yapabilecekleri bir iş listesi planlanabilir. Günlük aktiviteleri bir gün önceden planlamak, hedef koymayı ve hedefe yönelik davranmayı da öğretir. Bu da aslında öğretme ve öğrenme sürecidir. Arkadaş seçimleri ve iletişim tekniklerini öğrenmeleri de aynı niteliktedir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen vb. yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir.

Aktivite planını kendi yapsın

Ailelerin fazla müdahale içermeden, çocuktan beklentiyi yüksek tutmadan, dinlenme ve eğlenmeye fırsat tanıyarak aktivite planı yapmasına yardımcı olmaları önemlidir. Tatilde seçtikleri arkadaşlar, bulundukları ortamlar, aileler tarafından denetlenmeli elbette ama bunu yaparken de fazla baskı kurmadan özenli davranmak önemlidir.

Yaz tatilinde çocuğunuzun kişisel gelişimine uygun olarak yönlendirmek elinizde, çocuklarınıza günlük sorumluluk verin

Çocuklara odasını toplamak, dişlerini fırçalamak gibi günlük sorumlulukların da verilmesi ayrıca spor, satranç, drama gibi sevdiği etkinliklere yöneltilmesinin fiziksel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacağının altını çizmek yararlı olacaktır. Spor yaparak rahatlarlar. Özgüvenleri gelişir.

Araba, otobüs vb. ile yapılan yolculuklarda çocukların güzergahı haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve işaretlerini izlemeleri etkin öğrenmeyi sağlar. Çevredeki tarihi ve doğal zenginlikleri tanımak ve yaşayarak öğrenmenin gerçekleşmesine yol açar. Çocuğun gelişimi sosyalleşme sürecini de içermektedir. Bu nedenle kişiliğini geliştirmesi için ilgileri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmalıdır.

yaz tatili
Kitap okumak, çocukların yaz tatili aktivitelerine mutlaka dahil edilmeli.
Kitap okuması ve kısa ders tekrarı yapması için çocuğunuzu teşvik edin

Uzun tatil döneminde çocukların yıl içinde öğrendikleri bilgileri unutmamak ve yeni eğitim dönemine hazırlanmak için günlük planlamalar içinde kısa ders tekrarları ve kitap okuma saatlerinin eklenmesi yararlı olacaktır.

Ev ortamı ailenin okumaya verdiği değeri yansıtmalıdır. Bunu sağlamak için evde bütün aile üyelerinin ilgisini çekecek okuma materyalleri bulundurulmalıdır.

Okulların çoğunda kitap okuma saati bulunur, siz neden denemiyorsunuz? Gün boyunca çocuğunuza kitap okuması için 20 dakika verin. İster öğle yemeğinden önce veya sonra, isterse akşam yemeğinden önce ya da şekerleme yapmadan önce 20 dakika kitap okumasını isteyin. Okuyacağı kitabı kendisinin seçmesine izin verin. 

Gelelim miniklere 🙂 Bütün dönem onlarda çok çalıştı ve yeni ortama adaptasyon sağlamaya çalıştı. Kreşinde paylaşmayı ve arkadaşlık kurmayı öğrendi! Yaz tatili miniklerimizin de hakkı 🙂

İşte miniklerimizle evde yapabileceğimiz birkaç aktivite önerisi.

Miniklerle Evde Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler!

yaz tatili
1. Boya Zamanı!

Kocaman muşambalar alıp, yere serin. Üzerlerine toprak veya plastik saksıları koyun, bırakın çocuklar koca fırçalarla diledikleri gibi rengarenk boyasınlar.  Çocuklara uygun, su bazlı boyalar tercih ederseniz daha iyi olur.

2.  Kendin Yap!

Mağazalar; Kendin Yap (DIY) kitleri ile dolup taşıyor; boncuklar, pullar, tişört boyama (hep de hazır almayın, eski tişörtler bu uğurda harcanabilir.  Pullar, boncuklar… Evdeki kutuları da karıştırmak lazım) Bunun yanı sıra Pinterest’de evdekilerle yapılabilecek çok güzel öneriler mevcut.

3.   Puzzle & Legolar!

Puzzle ve Legolar uzun süre oyalama kapasitesi ve çocuklara kattığı faydalar ile bir numara. Bırakın salondaki sehpanız veya yemek masanızın kenarı bir süre dağınık kalsın. Bana güvenin, bir başladıklarında en az 2 saat rahatsınız.

4. Su Savaşları!

Hava sıcak, mevsim yaz, çıkın dışarı su tabancalarını doldurup bir güzel ıslanın, hem çocukların gözünde eğlenceli, çılgın bir kimliğe bürünürsünüz hem de çocukları bahane ederek serinlersiniz. 

5.   Minik Şefler Mutfakta!

Madem boyadık, yıkadık, ıslandık o zaman biraz da minik eller mutfağa girsin; internet çocuklar için eğlenceli ve kolay ve de mümkünse sağlıklı tarifler ile dolup taşıyor. Birlikte güzel bir mutfak macerası  hiç fena olmaz.

Bu liste böylece uzar gider…

Şimdiden tüm annelere kolaylıklar… Miniklere de iyi eğlenceler, iyi tatiller…

Uzman Psikolog / Aile Danışmanı Ezgi Akyürek