Ten rengine göre ruj rengi seçimi nasıl olmalı?

ten rengine göre ruj seçimi (1)

Makyaj çoğu kadın için vazgeçilmezdir. Makyaj yaparken tenimize en uygun renkleri seçmek ise bizi en iyi görünüme kavuşturacak yoldur.

Makyajın en önemli kısımlarından bir tanesi de ruj sürmektir. Bazı renkler çok iddialı bazı renkler tamamlayıcı bazı renkler de makyajımızla uyumsuz olabilir. Ruj rengi seçiminde dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır.

En iyi ruj tercihi tenimize en yakın ruj rengidir.

Ten rengine göre ruj rengi seçimi nasıl olmalı?

ten rengine göre ruj seçimi (1)
Ten rengine göre ruj seçiminde cilt renginizi baz almalısınız.

Beyaz ten rengine sahip kişiler genelde canlı renkleri tercih etmelidirler. Bu ten rengine sahip olanlar günlük hayatlarında nüde ve pembe tonları gece makyajlarında ise mat kırmızı rengi tercih etmeleri çok doğru bir seçim olacaktır.

Kumral olanlar ise ruj rengini göz renkleri ile uyumlu seçtikleri takdirde makyajdaki bütünlüğü sağlayacaktır. Günlük yaşantılarında turuncu ve açık pembeye yakın renkleri tercih ederken gece makyajlarında daha canlı bir rengi tercih edebilirler.

Esmer olanların ten renkleri koyu olduğu için günlük hayatta tercih edecekleri rujlar canlı renklerden yana olmalıdır. Narçiçeği ve tozpembe tonlarındaki rujlar çok daha hoş bir görüntüye sahip olmalarını sağlayacaktır. Gece makyajlarında ise bordo renkli rujları tercih edebilirler. 

Ruju sürerken daha koyu renkte bir dudak kalemi kullanmak hem dudak şeklini belirgin hale getirir hem de rujun daha kalıcı ve etkileyici görünmesini sağlar.

Güzellik Uzmanı Ebru Özovalı