Ada kafası ama Bozcaada Kafası

bozcaada

Merhaba! Bugün size İstanbul’a çok yakın, keyifli ve enerjisi yüksek, naylon poşetin yasak olduğu bir yerden, Bozcaada’dan bahsedeceğim. Öncelikle Bozcaada’ya nasıl gidilir, buradan başlamak istiyorum.

En hızlı ve garantili Geyikli otogardan Bozcaada’ya geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Çanakkale’den de sabah ve akşam olan deniz otobüsü seferi var. Sadece insan taşıyan araçsız bir ulaşım, lakin sabah kaçırdığınızda bir sefer daha yok bu nedenle en sağlıklısı Geyikli otogardan Bozcaada’ya gitmektir. Geyikli otogarda indiğinizde Bozcaada feribotuna giden minibüsler var. Dört TL karşılığı sizi feribota kadar götürüyor. Eskiden Gestaş bu minibüslerin feribot girişine kadar girmelerine izin vermiyor idi. Bu yıl ise izin vermiş. Hemen iskele girişinde sizi bekliyor minübüs siz feribot biletinizi alıyorsunuz. Bu yıl 11 TL olmuş bilet sadece bir bilet alıyorsunuz ve dönüşte bir bilet almanıza gerek kalmıyor. Yani beş lira elli kuruş gidiş ve beş lira elli kuruş geliş olarak bayağı ekonomik bir yolculuk yapıyorsunuz. Ayrıca dönüşünde sizi bıraktığı yerden alarak yine 4 tl karşılığında geyikli otogara götürüyor. (Burada otobüs saatiniz ile feribot saatlerinizi iyi ayarlamalısınız. Sizi getiren minibüs şoförü ile saat konusunu kontrol etmenizi öneririm onlar feribot saatlerini iyi takip ediyorlar.)

bozcaada
Esenler otogardan Geyikli otogara giderkende 99 tl ile 103 tl arasında değişen otobüs bileti fiyatı bulunuyor.

Önerim gidişte gece 01:00 arabasına biner iseniz sabahın ilk ışıkları ile Geyikli ’de olursunuz oradan Bozcaada’ya geçişiniz ve sabah kahvaltısını oksijen eşliğinde yapışınız keyifli olur. Burada bir şeyin altını çizmek isterim. Ada da aç kalmazsınız. (Bayramlarda belki çok kalabalık olduğu için sıkıntı yaşarsınız ama aç kalmazsınız.) Bozcaada’da gideceğiniz bir çok plaj, koy ve keşfedilecek alan mevcut bunun yanı sıra hemen feribottan indiğinizde minibüsler ile plajlara gidebiliyorsunuz.Ama bayramlarda ve hafta sonlarında yoğunluk nedeni ile sıra beklemek durumunda kalabiliyorsunuz.

Fiyatlar farklı farklı yemek ve kahvaltı için gezip araştırabilirsiniz. Benim önerim bir aile işletmesi olan Emektar Ailesi Konaklaması, kahvaltısı, kafesi ve yeni nesil meyhanesi olan bir aile Emektar Ailesi, kendileri tam bir işletmeci. ”Ada Evi Mu” adındaki pansiyonları, bir ”Bağ Evleri” ”Bizbize Cafe Bozcada” adlı kafeleri ve akşamları keyifli yemek yiyebileceğiniz ”Vasilaki Yeni Nesil Meyhaneleri” ile tam bir işletmeci aileler. Ada’da önemli olan konaklamada denize yakın olmak, güvenilirlilik ve hijyen. Siz pansiyona girmeden mis gibi bir sabun kokusu sizi karşılıyor.

   Ayrıca çok önemli bir handikap ise konaklamanızı yaptığınız Ada Evi Mu’da kahvaltıyı denize karşı yapabilmeniz için Bizbize Cafe’de kafenin önünde ücret ödemeden şezlongları kullanabilmeniz ve bu süreçte size çay, kahve hizmetinin devam ediyor olması, tabii ki büyük avantaj; tatil kolaylaştırıcı olduğundan keyiflidir…

Ada’da şarap tatmadan geri dönmek büyük bir kayıptır. ”Kasaba” adlı mekan şarap tatmak ve keyifli peynir tabakları için ideal mekanlardan biridir. Ayrıca Çamlıbağ şarapları lezzeti tartışılmaz nitelikte bir aile şarap işletmesidir. Burada eklemem gereken bir detay ise Bozcaada’da PTT ve Ziraat Bankası mevcut, ayrıca bankaların ATM’leri de mevcut sadece bir bayram ATM’lerle ilgili bir sıkıntı yaşadım. Çalışmadılar uzun bir zaman diliminde bu nedenle kısa bir süre nakit sıkıntısı çektim. Bazı işletmelerde sadece nakit para geçebiliyor. Bunu göz ardı etmeyin. Yanınızda nakit paranız olsun.

Bozcaada
Bozcaada

  Bu bir mini ada paylaşımı idi. Tabii ki Bozcaada Kalesi, müzesi, değirmenleri, sokakları, koyları, plajları, bağları ve bağ evleri ile keşfedilmesi gereken bir enerji deposudur…

Keyifli tatiller…

Serpil Berat Tezgör

Jüpiterinkizi

30/06/2019