Yüz şekillerine göre kontör yapılışı

yüz şekillerine göre yüz kontörü nasıl yapılır


Makyajda amacınız ışık ve gölge oyunlarından yararlanarak yüz şeklinizi mümkün olduğunca oval yüze yaklaştırmak olmalıdır. Bu nedenle yüz şekillerine göre kontör uygulaması yapılmaktadır.

Yüzünüzde, yüz şeklinize göre genişletip ortaya çıkarmak istediğiniz kısımlar veya inceltip, derinleştirmek istediğiniz bölgeler olabilir. Bu işlemler tüm yüzünüze uyguladığınız fondöteninizin 1,5-2 ton koyusu veya açığı ile yapılır. Açık renkler yüze hacim kazandırır, dar alanları genişletip ortaya çıkartır. Koyu renkler ise uygulanan alanı darlaştırıp geri plana çeker. Ancak bu düzeltmeler çok dikkatli yapılmalı, renkler birbiri içinde kaybolmalıdır. Aksi halde özellikle koyu tonlar yüzde leke gibi kalacaktır.  

Şimdi yüzünüze nasıl kontör uygulamanız gerektiğini yüz şekillerine de değinerek tek tek anlatacağım. Yazımın bu bölümünde bir yandan yüzünüzün şeklini hala bilmiyorsanız onu tespit edecek bir yandan da nasıl ışık gölge oyunlarıyla yüzünüzün güzel bölümlerini ön plana çıkarmayı, istemediğiniz bölümleri ise geri plana çekmeyi öğrenebileceksiniz. 
Literatürde kabul gören 6 farklı yüz şekli mevcut. Bunlar: oval yüz, yuvarlak yüz, kare yüz, uzun yüz, üçgen yüz (düz üçgen-ters üçgen) ve köşeli yüz. 

OVAL YÜZ

Oval yüz yanaklarda genişleyip çenede incelir. Bu yüz şekli ideal yüz şekli olarak benimsenmiştir. Diğer yüz şekillerinde yaptığımız düzeltmeler, yüzü ovale yaklaştırmak olmalıdır. Eğer oval bir yüzünüz varsa çok şanslısınız çünkü düzeltme gerekmeyen tek yüz şeklidir. Ancak dikkat etmeniz gereken tek nokta köşeli çizgilerden kaçınmak olmalıdır. 

yüz şekillerine göre yüz kontörü
Yüz şekillerine göre kontör yapılışı
YUVARLAK YÜZ

Kısa ve geniş bir yüz tipidir. Genel görünümünde yuvarlak hatlar göze çarpar. Yuvarlak yüz şeklini ovale yaklaştırmak için kulağın yüze bitişik olan üst bölümünden çeneye doğru kavisli gölgeleme yapın. Sonraki aşamada kulak memesinden başlayarak yanak çukurundan buruna doğru kavisli bir gölgeleme yapın. Bu işlem elmacık kemiklerinizi belirginleştirerek yüzünüze daha anlamlı bir ifade katacaktır. Tabii bu işlemleri fondöteninizin 2 ton koyusu olan renkle yapmalısınız. Allığınızı elmacık kemiği üzerinden başlayarak yanda gözün dış ucuna doğru, aşağıda yanak çukuruna inen üçgen şeklinde sürün. Kaşlar ve gözleri çekik boyamalısınız. Rujda canlı renkler tercih etmelisiniz. Bu işlemler dikkati orta kısma çekerek yüzünüzün daha ince görünmesini sağlayacaktır.

KARE YÜZ

Çeneniz köşeli, aynı şekilde alın geniş ve yanaklarınız da dolgunsa kare yüz şekline sahipsiniz. Yüzdeki ifadeyi yumuşatmak için köşeli bölgelere kavisli bir gölgeleme yapmalısınız. Aydınlatıcıyı gözünüzün dış ve iç kısmına, yanak kemiğinizin üzerine ve çenenize uygulamalısınız. Allığınızı yuvarlak yüzde olduğu gibi üçgen şeklinde uygulamalısınız. Dudaklarınıza canlı renkler uygulamalısınız. 

UZUN YÜZ

Uzun yüz adından da anlaşılacağı gibi oldukça uzun ve köşeli bir yüz şeklidir. Eğer uzun bir yüzünüz varsa yüzdeki uzunluğu gizlemek için alın ve çene kısımlarını gölgelendirin, genişlik sağlamak için yanak kenarlarını aydınlatın. Kaş ve gözlerinizi yatay boyayın. Allığınızı elmacık kemiği üzerinden kulağa doğru yatay olarak uygulayın. 
Aynı zamanda alnınıza düşüreceğiniz kâkül de yüz uzunluğunuzu örtecektir.

Yüz şekillerine göre kontör yapılışı
ÜÇGEN YÜZ

Ters üçgen yüz: Karakteristik özelliği alın bölümü geniş, çene bölümüne doğru daralıp sivrilen bir yüz şekli olmasıdır. Yapacağınız ilk işlem alın kısmını daraltıp çene kemiklerinizi ortaya çıkarmak olmalıdır. 
Fondötenin 1,5-2 ton açığı ile kulak memesinden başlayarak, yanak çukuruna doğru oradan da çeneye inen aydınlatma yapmalısınız.
Allığı elmacık kemiği üzerine ve gözün dış ucuna doğru elips şeklinde uygulamalısınız. 
Çene sivriliğini koyu bir gölgelendirmeyle geri çekebilirsiniz.
Düz üçgen yüz: Alnınız dar, çeneniz geniş ise düz üçgen bir yüze sahipsiniz demektir. Alnınızı aydınlatmalı çene kemiklerinizi ise geri plana çekmelisiniz. 
Baz fondöteninizin yine 1,5-2 ton koyusu ile hemen kulak altından yanık çukuruna doğru ve aşağı çeneye inerek her iki tarafa gölgeleme yapın gölgeleri çene altından boyuna doğru iyice dağıtın. 
Aldığınızı elmacık kemiği üzerine yuvarlak olarak uygulayın. 

KÖŞELİ YÜZ (KEMİKLİ YÜZLER)

Kare yüzle benzerlik gösterse de yüzdeki sert, keskin hatlar dikkat çeker. Yüzünüzdeki çıkıntılı bölümleri gölgeleyip, ön plana çıkarılması gereken bölümlerini aydınlatın. 
Elmacık kemiklerinizi çıkılsa elmacık kemiklerinizi saç hizasından içeri doğru gölgeleyin.
Kaşlarınız düz ve çok kalın olmamalı.
Allığınızı elmacık kemiğinizin üzerine uygulayın. 

Güzellik Uzmanı Ebru Özovalı