Zübeyde Hanım Müze Gemisi, İzmir

İzmir’e yolu düşenler size minik bir önerim var. Zübeyde Hanım Müze Gemisi Konak’ta, sahile bağlı, kolayca görebilirsiniz. (Pazartesi, Perşembe hariç gezilebiliyor) 1987 yılında inşa edilen bu gemiye Atatürk’ün annesini adı verilmiştir. Gemi yıllar sonra hurdaya çıktığında değerlendirilmek üzere İzmir’e Karşıyaka’ya gönderilmiştir. Neden derseniz, Zübeyde hanımın mezarı Karşıyaka’dadır.

zübeyde hanım müze gemisi


Gemi müze haline getirilmiş. İçerisine gemicilik ile ilgili bu mesleği gerçekleştirmek isteyenlerle, gemi görevlisi olmak için araştırma yapanlara da ayrıca rehberlik görevi yapmaktadır. Gemide pusula, dümen ve diğer gemicilik malzemeleri bulunmaktadır. Ayrıca birçok eskiden kullanılan sağlık malzemeleri, gemilere ait materyaller de sergilenmektedir. Denizci düğümlerinden basınç göstergelerine, işaret fişeklerine değin her şey sergilenmektedir. Ayrıca müzedeki odalardan birini yemek odası gibi dizayn etmişler, Zübeyde Hanım ve Atatürk’ün fotoğrafları da mevcut.

Duvarlarda ilk gemi ticaretinin İzmir’den dağılımı ve bu sevkiyatların faturaları da sergilenmektedir. O yıllarda ve koşullarda nelerin altına imzalar atılmış. Bu yıllarda teknoloji bu kadar ileri gitmesine rağmen biz hangi noktadayız. Çok manidar…
Ayrıca geminin üst katında mini bir kütüphane var. Gemicilikle ilgili kitaplarla dolu küçük bir çocuk oyun alanı da düşünülmüş.
Arka kısımda ise vapurun açık bölümünde oturabilir, resim çekebilirsiniz.

zübeyde hanım müze gemisi (4)
Zübeyde Hanım Müze Gemisi


Zübeyde Hanın Eğitim ve Müze Gemisi Yüzer Müze Pasaport Vapur iskelesinin güneyinde Atatürk Caddesi yüzerinde demirli bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor. İzmir saat kuklasından 700 metre kuzeye yürürseniz deniz kenarında demir atmış sizi ziyaret için bekleyen gemiyi görebilirsiniz. (Gemi müzesini saat 10:00-16:00 arası ücretsiz gezebiliyorsunuz.)

zübeyde hanım müze gemisi

Serpil Berat Tezgör
Jüpiterinkızı
İzmir