Bir güvenlik meselesi

huawei android

Dünyada ki en iyi antivirüs programı hangisi? Kaspersky, Comodo, Norton? Bunlardan bazıları iyiyken bazıları neden kötüdür? Peki bir virüs daha fabrikadan çıkmamış bir cihazda ise?

Hepimiz 2019 ortalarında Huawei şirketine yapılan Amerikan ambargosuyla şaşkına döndük. Huawei telefonları içerisinde casus yazılım barındırdığı iddiasıyla Amerika hükümeti tarafından kara listeye alınmıştı ve Huawei bu yaptırımlardan ciddi zararlar görmüştü. Ama şu sıralar bu ambargo yumuşayacak gibi. Amerika Huawei şirketini bitirmeye ant içmişken neden böyle bir şeyden vazgeçmeye başladı?

Şimdi cevaplayacak olursak;

Yazılım dünyası öyle bir yerdir ki orada ne olup bittiğini anlamak hiç kolay bir iş değildir. Yani kullandığımız bilgisayarların telefonların arka planında tam olarak nasıl bir yazılımın çalıştığını saptamak hiç kolay değildir. Cihazı çalıştıran yazılım sistemine bulaşan ve sanki sistemin bir parçasıymış gibi çalışan virüs yazılımları, dünyanın en iyi antivirüs programları tarafından dahi saptanamayabiliyor. İşte mesele böyleyken Amerika’nın Huawei’yi casuslukla suçlaması ve buna kanıt bulamaması gayet normaldir. Evet Huawei’in telefonları ve baz istasyonları Çin’e bilgi sızdırıyor olabilir ama olmayadabilir. Bu kanıtlaması çok zor bir iddiadır.

huawei

Gelelim ambargoların yumuşatılmasının sebeplerine;

Bildiğiniz üzere şu an dünya genelinde internete bağlı olan cihazların çoğu Android, IOS, Windows ya da Linux gibi Amerikalı şirketler tarafından üretilen yazılımları kullanıyor. Eğer Huawei kendi işletim sistemini kullanmaya başlarsa, bu durum Amerika açısından bir güvelik açığı meydana getirecekti. Çünkü, Amerika hükümeti kendi şirketlerinin yazılımlarını bir çeşit virüs yazılımı gibi kullanıyor. Tüm dünyadaki olan biten şeyleri kontrolü altında tutuyor. Eğer yeni bir işletim sistemi ortaya çıkarsa bu hükümranlık bozulacağı için Amerika dünya üzerindeki kontrolünü kaybedebilirdi. Bundan dolayı Huawei ambargoları yumuşatılmak zorunda. Aksi takdirde…

Eyyüp OĞUZ